معرفی دوره گوهرشناسی

آموزش عملی در کارگاه مجهز

تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای

هزینه دوره

هزینه دوره: 18500000
9000000

 تاریخ شروع دوره

تاریخ شروع: 5,10,20

مدت دوره

مدت دوره:3 هفته

نام دوره:آموزش گوهر شناسی
هزینه دوره:18,500,000
هزینه دوره با تخفیف :9,000,000
مدت دوره:3 هفته
 
آموزشگاه برق گستران
معرفی دوره آموزش گوهر شناسی
 

آموزش گوهرشناسی


دوره آموزش گوهرشناسی، یکی دیگر از دوره‌های پرطرفدار مرتبط با جواهرات و ساخت جواهرات است که در آن می‌توانید نحوه شناسایی و طبقه بندی سنگ‌های قیمتی و نحوه تراش انواع سنگ‌های قیمتی و ارزشمند را بیاموزید. فراگیری مهارت‌های این حرفه تنها از طریق آموزش تئوری محقق نمی‌شود، بنابراین دوره آموزشی گوهر شناسی آموزشگاه برق گستران، به صورت عملی و در کارگاه‌های مجهز انجام می‌شود. کارگاه‌های گوهرشناسی در این مجموعه فنی، مجهز به انواع میکروسکوپ، رفرکتومتر، منابع نور، شکست سنج، ، پلاریسکوپ و … می‌باشند. در واقع شما فرصت خوبی برای کار عملی در این دوره خواهید داشت. این دوره آموزشی در تهران برگزار شده و تمامی مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار توسط اساتید ماهر آموزشگاه برق گستران به مهارت جویان عزیز منتقل می شود. هدف آموزشگاه از برگزاری این دوره، یادگیری هنرجویان به صورت حرفه‌ای و ورود سریع آنها به بازار کار می‌باشد. همچنین در پایان دوره آموزشی گوهرشناسی، مدرک فنی حرفه ای و بین المللی به شما اعطا می‌شود که با کمک آن می‌توانید به عنوان گوهرشناس در ایران و سایر کشورها مشغول به کار شوید. آموزش گوهر تراشی از دیگر دوره‌های تخصصی در این زمینه می‌باشد که در صورت آموزش این دوره، تراش انواع نگین و سنگ‌ها را یاد خواهید گرفت.

در واقع علم گوهر شناسی یکی از دستاوردهای علمی تقریباً جدید بشریت است، که در آغاز قرن بیستم ظهور کرد. این علم در زمینه شناسایی و طبقه‌بندی گوهرها بسیار مورد بحث قرار گرفته است. در این دوره آموزشی سعی شده است با حذف نکات غیرعملی و غیر ضروری برای استفاده عمومی، خلاصه‌ای از نیازهای جواهرسازان و علاقمندان به سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ارائه شود.

آموزش گوهر شناسی
 
 

سرفصل های دوره آموزش گوهر شناسی


معرفی مبانی و اصطلاحات اولیه علم گوهر شناسی

آشنایی با رده بندی سنگ های ارزشمند و قیمتی

آشنایی با ابزارهای اولیه گوهر شناسی

معرفی سبک های تراش

آشنایی با نحوه ارزیابی کردن کیفیت تراش گوهر ها

آموزش بلورشناسی

آشنایی با نحوه تشخیص دادن مواد تک بلور از ریز بلور و چند بلور

آشنایی با وسایل و ابزار سنجش و تخمین وزن مخصوص

آموزش نحوه تشخیص دادن رخ در سنگ های ارزشمند و قیمتی

بررسی پدیده‌های نوری و مفاهیم نور

مشاهده تمام سرفصل ها کوچک کردن
 

ثبت نام دوره آموزش گوهر شناسی

  لطفا شماره تماس را بدرستی وارد کنید

  به خوابگاه نیاز دارم.

  انتخاب دوره:

  آموزش مخراج کاریآموزش طلا سازی و جواهر سازیآموزش گوهر شناسیآموزش قلم زنیآموزش آبکاریآموزش گوهر تراشیآموزش فروشندگی طلا و جواهر

  پس از ثبت نام جهت رزرو یا مشاوره با شما تماس گرفته خواهد شد.

   

  مزایای آموزشگاه گوهر شناسی برق گستران


   
   
   

  تجدید دوره آموزشی در صورت عدم یادگیری کارآموزان در پایان

   
   

  تمامی مراحل آموزش به صورت عملی در کارگاه مجهز برگزار می گردد

   
   

  اقامت در خوابگاه آموزشگاه برای کارآموزان شهرستان

   
   

  برگزاری دوره های آموزشی تعمیرات موبایل در روزهای تعطیل برای افراد شاغل

   
   

  پشتیبانی بصورت نامحدود کارآموزان پس از اتمام دوره های آموزشی

   
   

  دسترسی مناسب برای تردد به ترمینال، مترو، BRT و قسمت های مختلف شهر

   
   

  برگزاری دوره ها با تعداد نفرات کمتر در کلاسها برای بالا بردن کیفیت آموزش

   
   

  معرفی به سازمان فنی و حرفه ای برای اخذ مدرک پس از اتمام دوره گوهرشناسی

   
   

  سوالات متداول آموزش گوهرشناسی

  1) روش آموزش گوهرشناسی در این دوره چگونه است؟

  پاسخ :کلیه دوره های آموزشی آموزشگاه برق گستران به صورت عملی بوده و با تجهیزات کافی انجام می‌شود.

  2)آیا دوره آموزشی گوهرتراشی نیاز به پیش نیاز دارد؟

  پاسخ : خیر شرکت در این دوره آموزشی نیاز به پیش نیاز ندارد.

  3) آیا در این دوره دوپینگ نیز تدریس می شود؟

  پاسخ : بله، آموزش داپینگ از سرفصل‌های این دوره است.

  4) آیا نحوه قواره کردن سنگ‌ها در این دوره آموزش داده می شود؟

  پاسخ : بله بصورت کامل آموزش داده می شود.

  5) آموزشگاه برق گستران چه امکانات برتری نسبت به سایر آموزشگاه ها دارد؟

  پاسخ : پاسخ : مدارک معتبر – کلاس های صد در صد عملی و ویژه بازار کار و پشتیبانی بعد از دوره

  آیا بعد از گذراندن دوره آموزش تعمیرات موبایل مدرک معتبر به ما تعلق می گیرد؟

  پاسخ : بله، بعد از دوره مدرکی که کارآموزان دریافت می کنند دارای تأئیدیه سازمان فنی و حرفه ای می باشد.

  برای ثبت نام باید حتما حضوری به آموزشگاه مراجعه کنیم؟

  پاسخ : خیر، جهت رفاه حال کارآموزان ثبت نام به دو حالت تلفنی و حضوری انجام می شود که جهت هماهنگی با مشاوران ما تماس بگیرید.

  در صورت عدم یادگیری بعد از کلاس تعمیرات موبایل چه باید کرد؟

  پاسخ : در صورت عدم یادگیری آموزشگاه بدون اخذ هیچ مبلغی دوره را برای شما تکرار خواهد کرد.

  آیا کلاسی برای شاغلین که تایم آزاد ندارند هم برگزار می کنید؟

  پاسخ : بله، کلاس های آخر هفته برای کارآموزان محترمی می باشد که در طی هفته نمی توانند دوره را شرکت کنند.

  چرا با وجود تعداد زیادی آموزشگاه ما باید دوره تعمیرات سخت افزار موبایل را در آموزشگاه تعمیرات موبایل برق گستران را بگذرانیم؟

  پاسخ : زیرا دوره های عملی و کارگاه های مجهز و همچنین قیمت مناسب و مدرک معتبر برای تمام دوره ها دلیل خوبی است که به شما کارآموز محترم کمک میکند آموزشگاه ما را انتخاب نمایید. دلایل انتخاب برق گستر :مشاوره با اساتید با تجربه جهت راه اندازی معرفی به سازمان فنی حرفه ای جهت اخذ مدرک بعد از اتمام دورهدسترسی مناسب جهت تردد به ترمینال، مترو، BRT تجدید دوره در صورت عدم یادگیریپشتیبانی همیشگی آموزشگاه از کارآموزان در حین اجرا پروژه و کاراقامت در خوابگاه برای کارآموزان شهرستانیبرگزاری کلاس ها در روزهای تعطیل و آخر هفته برای کارآموزان شهرستانی و شاغل ارائه نرم افزارهی مربوطه و فایل های آموزشی تدریس شده در پایان دوره

   

  آموزش گوهر شناسی قدم به قدم + مدرک بین المللی فنی و حرفه ای

  دوره آموزش گوهرشناسی یک دوره گام به گام برای آموزش پایه و عملی گوهرشناسی است که در آن قدم به قدم با انواع سنگ‌های قیمتی آشنا خواهید شد. با یادگیری و انجام عملی گوهرشناسی می‌توانید به طور کامل بر سنگ‌های قیمتی تسلط پیدا کنید و وارد بازار گوهر شناسی شوید. گوهرشناسی در واقع شاخه‌ای از کانی شناسی است که به سنگ‌های قیمتی مصنوعی و طبیعی می‌پردازد. گوهرشناسی یکی از فعالیت‌ها و تخصص‌های جواهرسازان است و با این مهارت جواهرسازان می‌توانند سنگ‌های قیمتی را شناسایی کنند. تاریخچه گوهرشناسی به قرن نوزدهم باز می‌‎گردد. این رشته هم اکنون در سراسر جهان و همچنین ایران تدریس می شود. آموزش گوهرشناسی به ما می‌آموزد که دیگر نمی‌توان با چشم غیرمسلح و تشخیص هویت سنگ‌ها و انجام آزمایش‌های تخریبی را انجام داد، بلکه با ابزار و بررسی و تحقیق در زمینه شناسایی آنها می‌توان به کیفیت آنها پی برد.

  آموزش گوهر شناسی از مبتدی تا حرفه ای

  فاکتورهای درجه بندی جهانی سنگ‌های قیمتی به عواملی مانند کمیاب، رنگ، شفافیت و برش ظریف بستگی دارد. اگر نگینی تمام خصوصیات ذکر شده را داشته باشد، ارزشمند است و هرکسی توانایی خرید آن را ندارد، اما در بیشتر موارد سنگ‌های قیمتی و سنگ‌های رنگی تمام این خصوصیات را ندارند و شامل یک یا دو مورد هستند، که به آنها سنگ های نیمه قیمتی می‌گویند. شناسایی این نوع سنگ‌های قیمتی تنها توسط گوهرشناس و با کمک ابزار گوهرشناسی امکان پذیر است. در دوره آموزش گوهرشناسی، شناسایی سنگ‌های قیمتی رنگی، شناسایی سنگ‌های قیمتی بر اساس مشخصات فیزیکی، ترکیبات شیمیایی و خواص نوری سنگ انجام می‌شود. در طول این دوره گوهر شناسی، مهارت جویان با مباحث مختلفی همچون موارد زیر آشنا می شوند: 

  1. توانایی شناسایی و جداسازی جواهرات
  2. شناخت سنگ های قیمتی مصنوعی و طبیعی
  3. ارزیابی کیفیت هر نمونه سنگ رنگی

  مقدمه‌ ای بر آموزش گوهر شناسی

  از دیدگاه سنگ‌شناسی، مواد مذاب داخل زمین که طی فرآیندهای طبیعی متبلور شده و لایه بیرونی پوسته زمین را تشکیل می‌دهند سنگ نامیده می شوند. هسته سنگ‌ها را می‌توان از مجموعه‌ای از یک یا چند کانی تشکیل داد. مواد معدنی مانند دیگر شگفتی‌های خلقت به وفور در طبیعت یافت می‌شوند و منبع آنها می‌تواند مواد مذاب در زمین یا گازها و آب‌های بسیار داغ باشد. البته این فراوانی را فقط در یک سرزمین می‌توان دید و این علاوه بر ارزش و قیمت آن را گرانبهاتر و کمیاب می کند، زیرا وقتی مناطق دیگر از آن محروم شوند، قیمت و ارزش آن افزایش می‌یابد! شناسایی جواهرات واقعی و تقلبی، درجه بندی الماس، تشخیص جواهرات رنگی و طراحی جواهرات همگی موضوعاتی هستند که علم گوهرشناسی از مدت‌ها پیش برای کسانی که در صنعت جواهرسازی کار می‌کنند، اجباری دانسته است. اکثر فعالان طلا و جواهر تقریباً مجبور شده‌اند به روش سنتی این کار را رها کرده و با اشراف کامل در دنیای طلا و جواهر با آخرین علم و فناوری فعالیت کنند.

  شغل گوهر شناسی

  امروزه با صنعتی شدن دنیای طلا و جواهر، سنگ‌های قیمتی از تایلند، هنگ کنگ و سایر قسمت های دنیا یافت می شوند. در این راستا علم گوهرشناسی به خصوص در ایران طرفداران بی‌شماری را به خود جذب کرده است تا افراد با تحصیل در علم گوهرشناسی در کسب و کار خود موفق‌تر باشند و همگام با همکاران خود در زمینه تجارت باشند. در دنیا، موسسات گوهرشناسی با عناوین زیادی کار می‌کنند، از قدیمی‌ترین آنها، موسسه GIA آمریکا، موسسات AIGS در تایلند و سایر موسسات در آسیا یا اروپا، دانشگاه‌ها و زیر گروه‌های موسسات آنها یا حتی برخی کوچک. موسسات خصوصی در ایران افراد زیادی در موسسات گوهرشناسی مشغول به کار شدند که برخی از آنها به دلایل نامعلومی از رقابت کنار گذاشته شدند. در این مرحله داشتن مدرک گوهرشناسی برای تمامی اصناف فعال، اجباری شده و فعالان بدون مدرک نمی توانند مجوز بگیرند. با توجه به اینکه رشته گوهرشناسی و زیرمجموعه مربوط به آن در دانشگاه های کشورمان چندان مورد توجه قرار نگرفته و مدرک دانشگاهی معتبری در این زمینه وجود ندارد، در حال حاضر معتبرترین مدرکی که به صورت رسمی قابل ترجمه می‌باشد مدرکی است که توسط سازمان فنی و حرفه‌ای کشور صادر می شود. با توجه به اینکه این رشته برای مدت کوتاهی در ایران راه اندازی شده است، تعداد محدودی از افراد با مدارک و سابقه معتبر به صورت حرفه‌ای در ایران مشغول به کار هستند و لازم به ذکر است که این رشته باید از منظر سنتی دیده نمی‌شود. . بنابراین داشتن مجوز تدریس از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، داشتن مدرک مربیگری از سازمان دو عامل بسیار مهم در اعطای مدرک از هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای بوده و این آموزشگاه‌ها می‌توانند مدرک فنی و حرفه‌ای را اعطا کنند.

  فاکتورهای مهم در ارزش گذاری گوهر های قیمتی

  به طور کلی فاکتورهای مهمی همچون ساختار کریستالی، وزن، ضریب شکست و موارد دیگر برای ارزش گذاری بر روی ارزش گوهرهای قیمتی تاثیر مستقیم دارند. یکی از مهمترین مباحثی که در دوره های آموزش گوهر شناسی فرا خواهید گرفت این است که با دسته بندی سنگ های قیمتی، نیمه قیمتی و مصنوعی آشنا شوید و قادر خواهید بود ارزش هر یک را با توجه به معیار های ذکر شده، محاسبه کنید. قبل از اینکه به دسته بندی انواع گوهرها اشاره داشته باشیم بهتر است با واحد اندازه گیری گوهرهای قیمتی نیز آشنا شوید. واحد اندازه گیری گوهر های قیمتی، قیراط میباشد، ارزش هر گوهری با توجه به قدمت و اصالت مورد سنجش قرار می گیرد. دقت فرمایید هر گوهر قیمتی بر اساس جلوه، کمیابی، ابعاد، برش و میزان محبوبیت ارزش گذاری می شود. البته باید توجه داشت که برخی اوقات، گوهرهای نیمه قیمتی از گوهر های همتراز شان بسیار ارزشمندتر هستند.

  زیرا کمیابی و میزان محبوبیت انواع سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی بر روی ارزش آنها تاثیر مستقیمی دارد. علاوه بر این مورد، نوع تراش و مهارت به کار رفته در شکل بخشیدن به گوهر نیز می تواند ارزش آن را چند برابر کند. از این رو آموزش گوهر شناسی و گوهر تراشی بسیار حائز اهمیت هستند، به عنوان مثال اگر شما سنگ الماسی در اختیار داشته باشید اما به درستی تراش نخورده باشد، تنها تکه شیشه ای به نظر می رسد که هیچ نگاهی را به خود جلب نمی کند. بنابراین برای سنجش ارزش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی عوامل متعددی وجود دارد که بایستی به آنها دقت ویژه داشت. در نهایت 4 عامل مهم و تاثیر گذار بر ارزش گوهر که به آن 4CS نیز می گویند عبارت است از :

  1. رنگ
  2. پاکی (بدون ناخالصی)
  3. برش
  4. وزن

  این 4 مورد ذکر شده از مهمترین عامل قیمت گذاری انواع سنگ های قیمتی می باشد که با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نیست. در صورتی که سنگی دارای ناخالصی بیرونی و چه درونی باشد بر اساس نوع ناخالصی، افت قیمت خواهد داشت. در دوره آموزش گوهر شناسی نحوه تشخیص گوهر اصل از غیر اصل به طور کامل آموزش داده میشود.

  گوهر های با ارزش و گران قیمت

  سنگ هایی همچون الماس، یاقوت سرخ و زمرد به عنوان سنگ های قیمتی گرانبها شناخته شده اند، چرا که از لحاظ زیبایی، ماندگاری و کمیابی در سطح بسیار بالایی قرار دارند و همچون طلا خیره کننده هستند.

  گوهرهای نیمه قیمتی

  عقیق، گارنت، کهربا، یشم، سنگ خورشیدی، عقیق سیاه، فیروزه و رودونیت همگی در دسته بندی سنگ های نیمه قیمتی قرار دارند. در دوره آموزش گوهر شناسی شما با تمامی دسته بندی گوهر های قیمتی و نیمه قیمتی آشنا خواهید شد.

  ارزش گذاری گوهرهای قیمتی

  سنگ های مصنوعی

  سنگ های مصنوعی از ترکیب سنگ های طبیعی با افزودن برخی از مواد شیمیایی در آزمایشگاه به دست می آیند که از لحاظ فیزیکی و ظاهری کاملا شبیه اصل خود هستند اما معیاری که سنگ های مصنوعی را از گوهر های گران قیمت متمایز می کند، وزن است. سنگ های مصنوعی همیشه نسبت به سنگ طبیعی و اصل دارای وزن کمتری هستند، بنابراین ارزش سنگ های مصنوعی ناچیز است. حال ممکن است برای شما این سوال مطرح شود که چرا سنگ های مصنوعی تولید می شوند؟ یکی از مهمترین دلایلی که سنگ مصنوعی همچنان تولید می شوند، این است که از استخراج بی رویه سنگ های گران قیمت طبیعی در معادن جلوگیری شود. همچنین امروزه سنگ های مصنوعی مصارف بیشماری دارند. به عنوان مثال از کاربرد سنگ های مصنوعی می توان به مواردی همچون صنایع ساختمانی، عمرانی، ارتباطی، لیزرهای پزشکی و موارد دیگر اشاره کرد.

  ابزار های مهم در آموزش گوهر شناسی

  1. ذره بین
  2. رفرکتومتر
  3. میکروسکوپ
  4. پلاریسکوپ
  5. اسپکتروسکوپ
  6. چلسی فیلتر
  7. ترازو مخصوص گوهرشناسی

  در دوره آموزش گوهر شناسی با تمامی ابزار و کاربرد مهم آن از 0 تا 100 از مبتدی تا حرفه ای به طور کاملا عملی آشنا خواهید شد.

  انواع سنگ‌ها بر اساس ساختار

  1. سنگ‌های طبیعی
  2. سنگ‌های مصنوعی
  3. شبیه‌سازی سنگ‌ها
  4. سنگ‌هایی که نمونه طبیعی ندارند
  5. سنگ‌های طبیعی در طبیعت وجود دارند و در طول زمان شکل گرفته‌اند.
  6. سنگ‌های مصنوعی توسط افراد در آزمایشگاه ها تولید می‌شوند اما از نظر تمام خواص کاملا شبیه نمونه‌های طبیعی خود هستند.
  7. سنگ‌های بدلی، سنگ های مصنوعی یا طبیعی کم ارزشی هستند که به جای سنگ‌های طبیعی به فروش می‌رسند.
  8. سنگ‌های بدون نمونه طبیعی در آزمایشگاه تولید می‌شوند و در طبیعت وجود ندارند مانند سنگ زیرکونیا.

  در دوره آموزش گوهر شناسی چه نکاتی را یاد می گیرید؟

  در کلاس‌های آموزش گوهرشناسی با ویژگی‌ها و خواص انواع سنگ‌های قیمتی آشنا می‌شوید که شامل مبانی گوهرشناسی، شناخت سنگ‌های رنگی، جداسازی سنگ‌های طبیعی از نمونه‌های مصنوعی، آشنایی با ابزار و تجهیزات گوهرشناسی و نحوه کار با آنها می‌باشد. پس از گذراندن دوره آموزش گوهرشناسی می‌توانید وارد بازار کار شوید و درآمد کسب کنید. در خصوص آینده کاری در زمینه گوهرشناسی با توجه به تعداد متقاضیان جواهرات ساخته شده از سنگ‌های طبیعی تضمین شده است، بنابراین می توانید در دوره‌های آموزش گوهرشناسی شرکت کرده و نکات و فنون را از صفر تا صد فرا بگیرید و مهارت های لازم را کسب کنید. مجتمع برق گستران به عنوان یکی از آموزشگاه‌های تخصصی گوهرشناسی، زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای و تنها با اساتید فارغ التحصیل از موسسات معتبر بین المللی و بهترین دانشگاه‌های ایران آغاز به کار کرد. در پایان دوره‌های آموزش گوهر شناسی گواهینامه مهارت توسط سازمان فنی و حرفه‌ای ارائه می‌شود.

  جمع بندی

  امیدواریم با ذکر مطالب فوق، در کنار پاسخگویی به سوالات، مطالب مفیدی را نیز در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم. با مطالعه علم گوهرشناسی می‌توانید انواع سنگ‌های رنگی را از نظر کیفیت، قیمت و … ارزیابی کنید. در نتیجه بازار کار بهتری خواهید داشت و درآمد بیشتری کسب خواهید کرد.

   

   

  معرفی دوره

  سرفصل دوره

  ثبت نام

  مزایای دوره

   
   

   

  2 Comments

  1. ساسان خدامی گفت:

   تو این دوره آموزش سنگ شناسی روش پیدا کردن سنگ های قیمتی و گرانبها رو هم آموزش میدین؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  چهار + پنج =