آموزش گوهر شناسی

خانه / دوره ها / دوره های طلاسازی / آموزش گوهر شناسی
هزینه دوره: 15.300.000 11.700.000 تومان
تاریخ شروع:
مدت زمان دوره: 35 ساعت
آموزش گوهر شناسی چرا آموزش گوهر شناسی ؟ آموزش گوهر شناسی
آموزش گوهر شناسی

دوره آموزش گوهرشناسی، یکی دیگر از دوره‌های پرطرفدار مرتبط با جواهرات و ساخت جواهرات است که در آن می‌توانید نحوه شناسایی و طبقه بندی سنگ‌های قیمتی و نحوه تراش انواع سنگ‌های قیمتی و ارزشمند را بیاموزید. فراگیری مهارت‌های این حرفه تنها از طریق آموزش تئوری محقق نمی‌شود، بنابراین دوره آموزشی گوهر شناسی آموزشگاه برق گستران، به صورت عملی و در کارگاه‌های مجهز انجام می‌شود. کارگاه‌های گوهرشناسی در این مجموعه فنی، مجهز به انواع میکروسکوپ، رفرکتومتر، منابع نور، شکست سنج، ، پلاریسکوپ و … می‌باشند. در واقع شما فرصت خوبی برای کار عملی در این دوره خواهید داشت. این دوره آموزشی در تهران برگزار شده و تمامی مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار توسط اساتید ماهر آموزشگاه برق گستران به مهارت جویان عزیز منتقل می شود. هدف آموزشگاه از برگزاری این دوره، یادگیری هنرجویان به صورت حرفه‌ای و ورود سریع آنها به بازار کار می‌باشد. همچنین در پایان دوره آموزشی گوهرشناسی، مدرک فنی حرفه ای و بین المللی به شما اعطا می‌شود که با کمک آن می‌توانید به عنوان گوهرشناس در ایران و سایر کشورها مشغول به کار شوید. آموزش گوهر تراشی از دیگر دوره‌های تخصصی در این زمینه می‌باشد که در صورت آموزش این دوره، تراش انواع نگین و سنگ‌ها را یاد خواهید گرفت.

در واقع علم گوهر شناسی یکی از دستاوردهای علمی تقریباً جدید بشریت است، که در آغاز قرن بیستم ظهور کرد. این علم در زمینه شناسایی و طبقه‌بندی گوهرها بسیار مورد بحث قرار گرفته است. در این دوره آموزشی سعی شده است با حذف نکات غیرعملی و غیر ضروری برای استفاده عمومی، خلاصه‌ای از نیازهای جواهرسازان و علاقمندان به سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ارائه شود.

آموزش گوهر شناسی

سرفصل های آموزش گوهر شناسی

آموزش گوهر شناسی
آموزش گوهر شناسی ثبت نام آموزش گوهر شناسی

پس از ثبت نام جهت رزرو یا مشاوره با شما تماس گرفته خواهد شد.

ثبت نام در لندینگ آموزش طراحی طلا و جواهر

انتخاب دوره(Required)
آموزش گوهر شناسی تقویم برگزاری آموزش گوهر شناسی آموزش گوهر شناسی
 • روزساعتتاریخ
 • شنبه13 الی 15:301403/04/30
آموزش گوهر شناسی مزایای دوره های آموزشگاه برق گستران آموزش گوهر شناسی
آموزش گوهر شناسی

تجدید دوره آموزشی در صورت عدم یادگیری کارآموزان در پایان

آموزش گوهر شناسی

تمامی مراحل آموزش به صورت عملی در کارگاه مجهز برگزار می گردد

آموزش گوهر شناسی

اقامت در خوابگاه آموزشگاه برای کارآموزان شهرستان

آموزش گوهر شناسی

برگزاری دوره های آموزشی تعمیرات موبایل در روزهای تعطیل برای افراد شاغل

آموزش گوهر شناسی

پشتیبانی بصورت نامحدود کارآموزان پس از اتمام دوره های آموزشی

آموزش گوهر شناسی

دسترسی مناسب برای تردد به ترمینال، مترو، BRT و قسمت های مختلف شهر

آموزش گوهر شناسی

برگزاری دوره ها با تعداد نفرات کمتر در کلاسها برای بالا بردن کیفیت آموزش

آموزش گوهر شناسی

معرفی به سازمان فنی و حرفه ای برای اخذ مدرک پس از اتمام دوره گوهرشناسی

آموزش گوهر شناسی

آموزش گوهر شناسی قدم به قدم + مدرک بین المللی فنی و حرفه ای

دوره آموزش گوهرشناسی یک دوره گام به گام برای آموزش پایه و عملی گوهرشناسی است که در آن قدم به قدم با انواع سنگ‌های قیمتی آشنا خواهید شد. با یادگیری و انجام عملی گوهرشناسی می‌توانید به طور کامل بر سنگ‌های قیمتی تسلط پیدا کنید و وارد بازار گوهر شناسی شوید. گوهرشناسی در واقع شاخه‌ای از کانی شناسی است که به سنگ‌های قیمتی مصنوعی و طبیعی می‌پردازد. گوهرشناسی یکی از فعالیت‌ها و تخصص‌های جواهرسازان است و با این مهارت جواهرسازان می‌توانند سنگ‌های قیمتی را شناسایی کنند. تاریخچه گوهرشناسی به قرن نوزدهم باز می‌‎گردد. این رشته هم اکنون در سراسر جهان و همچنین ایران تدریس می شود. آموزش گوهرشناسی به ما می‌آموزد که دیگر نمی‌توان با چشم غیرمسلح و تشخیص هویت سنگ‌ها و انجام آزمایش‌های تخریبی را انجام داد، بلکه با ابزار و بررسی و تحقیق در زمینه شناسایی آنها می‌توان به کیفیت آنها پی برد.

آموزش گوهر شناسی از مبتدی تا حرفه ای

فاکتورهای درجه بندی جهانی سنگ‌های قیمتی به عواملی مانند کمیاب، رنگ، شفافیت و برش ظریف بستگی دارد. اگر نگینی تمام خصوصیات ذکر شده را داشته باشد، ارزشمند است و هرکسی توانایی خرید آن را ندارد، اما در بیشتر موارد سنگ‌های قیمتی و سنگ‌های رنگی تمام این خصوصیات را ندارند و شامل یک یا دو مورد هستند، که به آنها سنگ های نیمه قیمتی می‌گویند. شناسایی این نوع سنگ‌های قیمتی تنها توسط گوهرشناس و با کمک ابزار گوهرشناسی امکان پذیر است. در دوره آموزش گوهرشناسی، شناسایی سنگ‌های قیمتی رنگی، شناسایی سنگ‌های قیمتی بر اساس مشخصات فیزیکی، ترکیبات شیمیایی و خواص نوری سنگ انجام می‌شود. در طول این دوره گوهر شناسی، مهارت جویان با مباحث مختلفی همچون موارد زیر آشنا می شوند:

 1. توانایی شناسایی و جداسازی جواهرات
 2. شناخت سنگ های قیمتی مصنوعی و طبیعی
 3. ارزیابی کیفیت هر نمونه سنگ رنگی

مقدمه‌ ای بر آموزش گوهر شناسی

از دیدگاه سنگ‌شناسی، مواد مذاب داخل زمین که طی فرآیندهای طبیعی متبلور شده و لایه بیرونی پوسته زمین را تشکیل می‌دهند سنگ نامیده می شوند. هسته سنگ‌ها را می‌توان از مجموعه‌ای از یک یا چند کانی تشکیل داد. مواد معدنی مانند دیگر شگفتی‌های خلقت به وفور در طبیعت یافت می‌شوند و منبع آنها می‌تواند مواد مذاب در زمین یا گازها و آب‌های بسیار داغ باشد. البته این فراوانی را فقط در یک سرزمین می‌توان دید و این علاوه بر ارزش و قیمت آن را گرانبهاتر و کمیاب می کند، زیرا وقتی مناطق دیگر از آن محروم شوند، قیمت و ارزش آن افزایش می‌یابد! شناسایی جواهرات واقعی و تقلبی، درجه بندی الماس، تشخیص جواهرات رنگی و طراحی جواهرات همگی موضوعاتی هستند که علم گوهرشناسی از مدت‌ها پیش برای کسانی که در صنعت جواهرسازی کار می‌کنند، اجباری دانسته است. اکثر فعالان طلا و جواهر تقریباً مجبور شده‌اند به روش سنتی این کار را رها کرده و با اشراف کامل در دنیای طلا و جواهر با آخرین علم و فناوری فعالیت کنند.

شغل گوهر شناسی

امروزه با صنعتی شدن دنیای طلا و جواهر، سنگ‌های قیمتی از تایلند، هنگ کنگ و سایر قسمت های دنیا یافت می شوند. در این راستا علم گوهرشناسی به خصوص در ایران طرفداران بی‌شماری را به خود جذب کرده است تا افراد با تحصیل در علم گوهرشناسی در کسب و کار خود موفق‌تر باشند و همگام با همکاران خود در زمینه تجارت باشند. در دنیا، موسسات گوهرشناسی با عناوین زیادی کار می‌کنند، از قدیمی‌ترین آنها، موسسه GIA آمریکا، موسسات AIGS در تایلند و سایر موسسات در آسیا یا اروپا، دانشگاه‌ها و زیر گروه‌های موسسات آنها یا حتی برخی کوچک. موسسات خصوصی در ایران افراد زیادی در موسسات گوهرشناسی مشغول به کار شدند که برخی از آنها به دلایل نامعلومی از رقابت کنار گذاشته شدند. در این مرحله داشتن مدرک گوهرشناسی برای تمامی اصناف فعال، اجباری شده و فعالان بدون مدرک نمی توانند مجوز بگیرند. با توجه به اینکه رشته گوهرشناسی و زیرمجموعه مربوط به آن در دانشگاه های کشورمان چندان مورد توجه قرار نگرفته و مدرک دانشگاهی معتبری در این زمینه وجود ندارد، در حال حاضر معتبرترین مدرکی که به صورت رسمی قابل ترجمه می‌باشد مدرکی است که توسط سازمان فنی و حرفه‌ای کشور صادر می شود. با توجه به اینکه این رشته برای مدت کوتاهی در ایران راه اندازی شده است، تعداد محدودی از افراد با مدارک و سابقه معتبر به صورت حرفه‌ای در ایران مشغول به کار هستند و لازم به ذکر است که این رشته باید از منظر سنتی دیده نمی‌شود. . بنابراین داشتن مجوز تدریس از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، داشتن مدرک مربیگری از سازمان دو عامل بسیار مهم در اعطای مدرک از هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای بوده و این آموزشگاه‌ها می‌توانند مدرک فنی و حرفه‌ای را اعطا کنند.

فاکتورهای مهم در ارزش گذاری گوهر های قیمتی

به طور کلی فاکتورهای مهمی همچون ساختار کریستالی، وزن، ضریب شکست و موارد دیگر برای ارزش گذاری بر روی ارزش گوهرهای قیمتی تاثیر مستقیم دارند. یکی از مهمترین مباحثی که در دوره های آموزش گوهر شناسی فرا خواهید گرفت این است که با دسته بندی سنگ های قیمتی، نیمه قیمتی و مصنوعی آشنا شوید و قادر خواهید بود ارزش هر یک را با توجه به معیار های ذکر شده، محاسبه کنید. قبل از اینکه به دسته بندی انواع گوهرها اشاره داشته باشیم بهتر است با واحد اندازه گیری گوهرهای قیمتی نیز آشنا شوید. واحد اندازه گیری گوهر های قیمتی، قیراط میباشد، ارزش هر گوهری با توجه به قدمت و اصالت مورد سنجش قرار می گیرد. دقت فرمایید هر گوهر قیمتی بر اساس جلوه، کمیابی، ابعاد، برش و میزان محبوبیت ارزش گذاری می شود. البته باید توجه داشت که برخی اوقات، گوهرهای نیمه قیمتی از گوهر های همتراز شان بسیار ارزشمندتر هستند.

زیرا کمیابی و میزان محبوبیت انواع سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی بر روی ارزش آنها تاثیر مستقیمی دارد. علاوه بر این مورد، نوع تراش و مهارت به کار رفته در شکل بخشیدن به گوهر نیز می تواند ارزش آن را چند برابر کند. از این رو آموزش گوهر شناسی و گوهر تراشی بسیار حائز اهمیت هستند، به عنوان مثال اگر شما سنگ الماسی در اختیار داشته باشید اما به درستی تراش نخورده باشد، تنها تکه شیشه ای به نظر می رسد که هیچ نگاهی را به خود جلب نمی کند. بنابراین برای سنجش ارزش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی عوامل متعددی وجود دارد که بایستی به آنها دقت ویژه داشت. در نهایت 4 عامل مهم و تاثیر گذار بر ارزش گوهر که به آن 4CS نیز می گویند عبارت است از :

 1. رنگ
 2. پاکی (بدون ناخالصی)
 3. برش
 4. وزن

این 4 مورد ذکر شده از مهمترین عامل قیمت گذاری انواع سنگ های قیمتی می باشد که با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نیست. در صورتی که سنگی دارای ناخالصی بیرونی و چه درونی باشد بر اساس نوع ناخالصی، افت قیمت خواهد داشت. در دوره آموزش گوهر شناسی نحوه تشخیص گوهر اصل از غیر اصل به طور کامل آموزش داده میشود.

گوهر های با ارزش و گران قیمت

سنگ هایی همچون الماس، یاقوت سرخ و زمرد به عنوان سنگ های قیمتی گرانبها شناخته شده اند، چرا که از لحاظ زیبایی، ماندگاری و کمیابی در سطح بسیار بالایی قرار دارند و همچون طلا خیره کننده هستند.

گوهرهای نیمه قیمتی

عقیق، گارنت، کهربا، یشم، سنگ خورشیدی، عقیق سیاه، فیروزه و رودونیت همگی در دسته بندی سنگ های نیمه قیمتی قرار دارند. در دوره آموزش گوهر شناسی شما با تمامی دسته بندی گوهر های قیمتی و نیمه قیمتی آشنا خواهید شد.

ارزش گذاری گوهرهای قیمتی

سنگ های مصنوعی

سنگ های مصنوعی از ترکیب سنگ های طبیعی با افزودن برخی از مواد شیمیایی در آزمایشگاه به دست می آیند که از لحاظ فیزیکی و ظاهری کاملا شبیه اصل خود هستند اما معیاری که سنگ های مصنوعی را از گوهر های گران قیمت متمایز می کند، وزن است. سنگ های مصنوعی همیشه نسبت به سنگ طبیعی و اصل دارای وزن کمتری هستند، بنابراین ارزش سنگ های مصنوعی ناچیز است. حال ممکن است برای شما این سوال مطرح شود که چرا سنگ های مصنوعی تولید می شوند؟ یکی از مهمترین دلایلی که سنگ مصنوعی همچنان تولید می شوند، این است که از استخراج بی رویه سنگ های گران قیمت طبیعی در معادن جلوگیری شود. همچنین امروزه سنگ های مصنوعی مصارف بیشماری دارند. به عنوان مثال از کاربرد سنگ های مصنوعی می توان به مواردی همچون صنایع ساختمانی، عمرانی، ارتباطی، لیزرهای پزشکی و موارد دیگر اشاره کرد.

ابزار های مهم در آموزش گوهر شناسی

 1. ذره بین
 2. رفرکتومتر
 3. میکروسکوپ
 4. پلاریسکوپ
 5. اسپکتروسکوپ
 6. چلسی فیلتر
 7. ترازو مخصوص گوهرشناسی

در دوره آموزش گوهر شناسی با تمامی ابزار و کاربرد مهم آن از 0 تا 100 از مبتدی تا حرفه ای به طور کاملا عملی آشنا خواهید شد.

انواع سنگ‌ها بر اساس ساختار

 1. سنگ‌های طبیعی
 2. سنگ‌های مصنوعی
 3. شبیه‌سازی سنگ‌ها
 4. سنگ‌هایی که نمونه طبیعی ندارند
 5. سنگ‌های طبیعی در طبیعت وجود دارند و در طول زمان شکل گرفته‌اند.
 6. سنگ‌های مصنوعی توسط افراد در آزمایشگاه ها تولید می‌شوند اما از نظر تمام خواص کاملا شبیه نمونه‌های طبیعی خود هستند.
 7. سنگ‌های بدلی، سنگ های مصنوعی یا طبیعی کم ارزشی هستند که به جای سنگ‌های طبیعی به فروش می‌رسند.
 8. سنگ‌های بدون نمونه طبیعی در آزمایشگاه تولید می‌شوند و در طبیعت وجود ندارند مانند سنگ زیرکونیا.

در دوره آموزش گوهر شناسی چه نکاتی را یاد می گیرید؟

در کلاس‌های آموزش گوهرشناسی با ویژگی‌ها و خواص انواع سنگ‌های قیمتی آشنا می‌شوید که شامل مبانی گوهرشناسی، شناخت سنگ‌های رنگی، جداسازی سنگ‌های طبیعی از نمونه‌های مصنوعی، آشنایی با ابزار و تجهیزات گوهرشناسی و نحوه کار با آنها می‌باشد. پس از گذراندن دوره آموزش گوهرشناسی می‌توانید وارد بازار کار شوید و درآمد کسب کنید. در خصوص آینده کاری در زمینه گوهرشناسی با توجه به تعداد متقاضیان جواهرات ساخته شده از سنگ‌های طبیعی تضمین شده است، بنابراین می توانید در دوره‌های آموزش گوهرشناسی شرکت کرده و نکات و فنون را از صفر تا صد فرا بگیرید و مهارت های لازم را کسب کنید. مجتمع برق گستران به عنوان یکی از آموزشگاه‌های تخصصی گوهرشناسی، زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای و تنها با اساتید فارغ التحصیل از موسسات معتبر بین المللی و بهترین دانشگاه‌های ایران آغاز به کار کرد. در پایان دوره‌های آموزش گوهر شناسی گواهینامه مهارت توسط سازمان فنی و حرفه‌ای ارائه می‌شود.

جمع بندی

امیدواریم با ذکر مطالب فوق، در کنار پاسخگویی به سوالات، مطالب مفیدی را نیز در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم. با مطالعه علم گوهرشناسی می‌توانید انواع سنگ‌های رنگی را از نظر کیفیت، قیمت و … ارزیابی کنید. در نتیجه بازار کار بهتری خواهید داشت و درآمد بیشتری کسب خواهید کرد.

آموزش گوهر شناسی دوره های آموزشی مرتبط با آموزش گوهر شناسی آموزش گوهر شناسی
هنوز برای ثبت نام مطمئن نیستی؟

کارشناسان ما همواره آماده پاسخگویی به شما هستند...

آموزش طلا سازی و جواهر سازی آموزش طلا سازی و جواهر سازی
آموزش طلا سازی و جواهر سازی سوالات متداول عمومی آموزش طلا سازی و جواهر سازی آموزش طلا سازی و جواهر سازی
آیا بعد از گذراندن دوره آموزش طلا سازی مدرک معتبر به ما تعلق می گیرد؟

پاسخ : بله، بعد از دوره مدرکی که کارآموزان دریافت می کنند دارای تأئیدیه سازمان فنی و حرفه ای می باشد.

برای ثبت نام باید حتما حضوری به آموزشگاه مراجعه کنیم؟

پاسخ : خیر، جهت رفاه حال کارآموزان ثبت نام به دو حالت تلفنی و حضوری انجام می شود که جهت هماهنگی با مشاوران ما تماس بگیرید.

در صورت عدم یادگیری بعد از کلاس طلا سازی و جواهر سازی چه باید کرد؟

پاسخ : در صورت عدم یادگیری آموزشگاه بدون اخذ هیچ مبلغی دوره را برای شما تکرار خواهد کرد.

آیا کلاسی برای شاغلین که تایم آزاد ندارند هم برگزار می کنید؟

پاسخ : بله، کلاس های آخر هفته برای کارآموزان محترمی می باشد که در طی هفته نمی توانند دوره طلا سازی فنی حرفه ای را شرکت کنند.

چرا با وجود تعداد زیادی آموزشگاه ما باید دوره طلا سازی و جواهر سازی را در آموزشگاه برق گستران را بگذرانیم؟

پاسخ : زیرا دوره های عملی و کارگاه های مجهز و همچنین قیمت مناسب و مدرک معتبر برای تمام دوره ها دلیل خوبی است که به شما کارآموز محترم کمک میکند آموزشگاه ما را انتخاب نمایید. دلایل انتخاب برق گستر :مشاوره با اساتید با تجربه جهت راه اندازی معرفی به سازمان فنی حرفه ای جهت اخذ مدرک بعد از اتمام دورهدسترسی مناسب جهت تردد به ترمینال، مترو، BRT تجدید دوره در صورت عدم یادگیریپشتیبانی همیشگی آموزشگاه از کارآموزان در حین اجرا پروژه و کاراقامت در خوابگاه برای کارآموزان شهرستانیبرگزاری کلاس ها در روزهای تعطیل و آخر هفته برای کارآموزان شهرستانی و شاغل ارائه نرم افزارهی مربوطه و فایل های آموزشی تدریس شده در پایان دوره

هنوز پاسخ سوالت رو پیدا نکردی ؟

کارشناسان ما همواره آماده پاسخگویی به شما هستند...

آموزش طلا سازی و جواهر سازی آموزش طلا سازی و جواهر سازی
آموزش طلا سازی و جواهر سازی آشنایی بیشتر با آموزش طلا سازی و جواهر سازی آموزش طلا سازی و جواهر سازی
1) آیا دوره آموزش طلا سازی و جواهر سازی نیاز به پیش نیاز دارد؟

پاسخ :خیر شرکت در این دوره نیاز به پیش نیازی ندارد.

2)نحوه عیار کردن انواع فلزات نیز در این دوره آموزش داده می شود؟

پاسخ : بله، آموزش نحوه عیار کردن انواع فلزات قیمتی از سرفصل های این دوره است.

3) آیا نوردکاری در این دوره آموزش داده می شود؟

پاسخ : بله بصورت کامل آموزش داده می شود.

4)نحوه آموزش طلا سازی و جواهر سازی در این دوره به چه صورت می باشد؟

پاسخ : کلیه دوره های آموزشی آموزشگاه برق گستران به صورت عملی و با تجهیزات کافی می باشد.

5) آموزشگاه برق گستران چه امکانات برتری نسبت به سایر آموزشگاه ها دارد؟

پاسخ : مدارک معتبر – کلاس های صد در صد عملی و ویژه بازار کار و پشتیبانی بعد از دوره

دیـدگاه کاربران

خوشحال میشویم تا از نظر شما در رابطه با آموزش گوهر شناسی آگاه شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شهریه دوره : 15.300.000 تومان

شهریه با تخفیف : 11.700.000 تومان