اصطلاحات تعمیر موبایل
آوریل 30, 2019
آموزشگاه برق گستران

برای اینکه بتوان تعمیرات موبایل را فرا گرفته، باید با اصطلاحات تخصصی در این زمینه آشنا بوده، تا بتوان در این حرفه موفق تر عمل نمود. به طور کلی اصلاحات تعمیرات موبایل یکی از موضوعات مهم در زمینه آموزش تعمیرات موبایل است که می بایست مورد توجه قرار گیرد. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله قصد داریم به بررسی و تعریق مهم ترین اصطلاحات سخت افزاری تعمیرات موبایل از قبیل مانند (Resold – Rehot – Reball – Rework) و اصطلاحات نرم افزاری تعمیرات موبایل بپردازیم، با برق گستران همراه باشید.

اصطلاحات تعمیرات موبایل

در اینجا به معرفی اصطلاحات پر کاربرد در تعمیرات موبایل خواهیم پرداخت:

معرفی اصطلاح Rework در تعمیرات موبایل

یکی از رایج ترین اصطلاحات در تعمیرات سخت افزاری موبایل Rework می باشد، معادل فارسی این کلمه تعویض کردن قطعات مختلف سخت افزاری گوشی مانند تعویض اسپیکر گوشی، دوربین، باتری و غیره می باشد. بسیاری از قطعات گوشی مصرفی می باشند، یعنی دارای یک طول عمر مفید هستند، که پس از آن ممکن است بنا به دلیلی خاص و یا حتی بدون هیچ دلیلی کارایی خود را از دست بدهند. بدین ترتیب می بایست قطعات نو و سالم را تهیه نموده و آن را جایگزین قطعه از کار افتاده نمود. این کار باید به صورت اصولی و توسط افراد ماهر انجام شود، در غیر اینصورت ممکن است به سایر قطعات گوشی نیز آسیب جدی وارد شود.

Rework یا تعویض قطعات می تواند عمر دوباره به گوشی ببخشد، زیرا هر کدام از قطعات گوشی که دچار مشکل شود، عملکرد قطعات سالم را نیز مختل کرده و نمی توان از سایر قطعات گوشی استفاده نمود. گوشی یک مجموعه به هم پیوسته از قطعات می باشد، که وجود مشکل در یکی از قطعات، در بسیاری از مواقع عملکرد کلی آن با مشکل مواجه می کند.

معرفی اصطلاح Reball در تعمیرات موبایل

یکی دیگر از اصطلاحات پرکاربرد و مهم در تعمیرات موبایل ، Reball به معنی شابلون زدن می باشد. شابلون زدن یا Reball برای تعویض و یا تعمیر قطعات الکترونیکی مانند آی سی به کار می رود. یکی از مواردی که نیاز به شابلون زدن بوده، زمانی است که پایه های آی سی از حالت اولیه خود خارج می شوند. بدین ترتیب می توان با شابلون زدن پایه های آی سی را به حالت اولیه خود برگرداند. شابلون زدن باید توسط تعمیرکاران حرفه ای انجام شود، تا آسیبی به قطعات حساس گوشی وارد نشود.

معرفی اصطلاح Rehot در تعمیرات موبایل

Rehot یا سردی لحیم گرفتن یکی دیگر از اصطلاحات مهم در تعمیرات موبایل می باشد. Rehot زمانی مورد نیاز بوده که عملیات لحیم کاری به خوبی انجام نشود. زیرا اگر در هنگام لحیم کاری حرارت کافی به محل مورد لحیم وارد نشود، لحیم به خوبی ذوب نشده، این کار باعث می شود که اتصال بسیار سست انجام شود. معمولا اتصالاتی که به درستی و به اندازه کافی حرارت ندیده باشند، پس از مدت کوتاهی جدا می شوند. برای این که بتوان اتصالات را محکم تر نموده، از Rehot استفاده می نمایند.

معرفی اصطلاح Resold در تعمیرات موبایل

Resold که به معنی رفع قلع مردگی می باشد از دیگر اصطلاحات رایج در تعمیرات گوشی است. کلیه قطعاتی که بوسیله لحیم کاری در گوشی به هم متصل می شوند، در اثر کارکرد طولانی مدت ممکن است دچار قلع مردگی شوند. Resold به رفع قلع مردگی در قطعات مختلف گوشی مربوط می شود. قلع مردگی را می توان به راحتی برطرف نموده، زیرا این مشکل را معمولا تعمیرکاران حرفه ای می توانند به راحتی تشخیص داده و نسبت به رفع آن اقدام نمایند.

ریکاوری مد

اصطلاحات نرم افزاری تعمیرات موبایل

در دنیای دیجیتالی امروزی که به سرعت در حال تحول است، نرم افزار موبایل به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده است. از ارتباطات و سرگرمی گرفته تا بهره وری و سازماندهی، اپلیکیشن های موبایل انقلابی در شیوه زندگی و کار ما ایجاد کرده اند. با این حال، پیمایش در دنیای نرم افزارهای تلفن همراه گاهی اوقات می تواند طاقت فرسا باشد، زیرا بسیاری از اصطلاحات فنی اغلب استفاده می شوند. برخی از اصطلاحات نرم افزار موبایل به شرح ذیل می باشد.

ریکاوری مد از اصطلاحات نرم افزار تعمیرات موبایل

ریکاوری مد محیطی است که با فشار دادن چند کلید ترکیبی به آن دسترسی پیدا کرده و می توانید عملیاتی مانند ریست فکتوری، بکاپ، فلش کردن و غیره را انجام دهید. کلیدهای ترکیبی برای ریکاوری مد در گوشی های مختلف متفاوت است. به طور مثال در گوشی های اندروید این کلیدها فشار دادن هم زمان زیاد کردن صدا + هوم + پاور می باشد.

وایپ از اصطلاحات تعمیرات نرم افزاری موبایل

وایپ به معنای پاک کردن می باشد. این اصطلاح هنگام ریکاوری مد و برای پاک کردن اطلاعات به کار می رود. دقت داشته باشید که با وایپ کلیه اطلاعات پاک می شود.

دامپ

دامپ به فایلی بکاپ گرفته از تمامی اطلاعات درون هارد گفته می شود.

روت

روت به معنای دسترسی ریشه‌ای به دستگاه موبایل است. با روت کردن می توانید هر تغییری که دلتان خواست در گوشی بدهید به طور مثال فونت و زبان گوشی را تغییر داده و امکانات جدیدی بر روی آن نصب کنید. دقت داشته باشید که با روت کردن اطلاعات گارانتی گوشی از بین می رود.

بریک از دیگر اصلاحات نرم افزار موبایل

این اصطلاح زمانی به کار برده می شود که روت به درستی صورت نگیرد.

فست بوت

پروتکلی میان سیستم عامل موبایل و سیستم عامل‌های دیگر مثل ویندوز می‌باشد. از طریق فست بوت می توانید بوتلودر را انجام دهید.

فایل FRP

به سیستم امنیتی گفته می شود که در گوشی های سامسونگ تعبیه شده است. از این اصطلاح برای باز کردن قفل گوشی سامسونگ استفاده می شود.

سیستم عامل (OS)

سیستم عامل نرم افزاری است که عملکردهای دستگاه تلفن همراه شما را مدیریت و کنترل می کند. این به عنوان پایه و اساس همه برنامه های کاربردی دیگر عمل می کند و رابط کاربری را برای تعامل با دستگاه فراهم می کند. سیستم عامل های محبوب موبایل شامل اندروید، iOS و ویندوز است.

 برنامه (App)

یک برنامه کاربردی که معمولاً به عنوان برنامه شناخته می شود، یک برنامه نرم افزاری است که به طور خاص برای انجام عملکردهای مختلف در یک دستگاه تلفن همراه طراحی شده است. برنامه ها می توانند از ابزارهای بهره وری، پلتفرم های رسانه های اجتماعی، بازی ها و موارد دیگر متفاوت باشند. آنها را می توان از فروشگاه های برنامه مانند Google Play یا Apple App Store دانلود و نصب کرد.

رابط کاربری (UI)

رابط کاربری به عناصر بصری و تعاملی یک برنامه اشاره دارد که به کاربران اجازه می دهد با نرم افزار تعامل داشته باشند. این شامل دكمه ها، منوها، نمادها و سایر عناصر طراحی است که ناوبری و تعامل را تسهیل می کند.

 تجربه کاربری (UX)

تجربه کاربری شامل تجربه کلی و رضایتی است که کاربر هنگام تعامل با یک برنامه دارد. این برنامه بر عواملی مانند سهولت استفاده، کارایی و لذت کلی از برنامه تمرکز دارد.

 Push Notification

اعلان‌های فشاری پیام‌هایی هستند که در دستگاه تلفن همراه ظاهر می‌شوند تا کاربران را از به ‌روزرسانی‌ها، پیام‌ها یا فعالیت‌های جدید در یک برنامه مطلع کنند. آنها نقش مهمی در نگه داشتن کاربران و اطلاع رسانی در مورد رویدادهای مهم دارند.

 ذخیره سازی ابری

ذخیره سازی ابری به ذخیره سازی داده های دیجیتال در سرورهای راه دور که از طریق اینترنت به آنها دسترسی دارند، اشاره دارد. این به کاربران اجازه می دهد تا زمانی که به اینترنت متصل هستند، فایل ها، اسناد، عکس ها و موارد دیگر را از هر کجا ذخیره و بازیابی کنند.

کلمات انگلیسی پرکاربرد در موبایل

موبایل ها ابزاری قدرتمند برای همه ما بوده اند.  یکی از چالش هایی که برخی از ما ممکن است با آن مواجه شویم، زبان انگلیسی است. به عنوان زبان جهانی، شناخت و استفاده از برخی اصطلاحات انگلیسی در موبایل می‌تواند به ما کمک کند تا تجربه کار با گوشی هوشمندمان را بهبود بخشیم. در ادامه، به شما چند کلمه انگلیسی پرکاربرد در موبایل را معرفی می‌کنیم.

 Wi-Fi(وای‌فای)

این کلمه به شما اجازه می‌دهد تا به اینترنت بی‌سیم متصل شوید. در صورتی که بخواهید به شبکه وای‌فای محلی یا یک نقطه دسترسی عمومی متصل شوید، باید از این واژه استفاده کنید.

 Bluetooth (بلوتوث)

این ویژگی به شما امکان دسترسی به دستگاه های دیگر برای انتقال فایل ها، اشتراک کردن عکس ها و موارد دیگر را می‌دهد. اگر می‌خواهید دستگاه خود را با یک دستگاه دیگر به فیلم و موزیک متصل کنید، باید از بلوتوث استفاده کنید.

Camera (دوربین)

این کلمه به دوربین گوشی هوشمند شما اشاره دارد. با استفاده از دوربین، می‌توانید عکس های خود را بگیرید و فیلم های ضبط کنید. علاوه بر این، با استفاده از برنامه های مختلف دوربین، می‌توانید تصاویر خود را ویرایش و به اشتراک بگذارید.

 Keyboard (صفحه کلید)

این کلمه به صفحه کلید گوشی هوشمند یا تبلت شما اشاره دارد. با استفاده از صفحه کلید، می‌توانید پیام های متنی بنویسید، مطالب را جستجو کنید و از برنامه ها استفاده کنید.

خلاصه

در این مقاله به بررسی مهم ترین اصطلاحات تعمیرات موبایل پرداختیم، شناخت اصطلاحات مربوط به تعمیرات گوشی یکی از مهم ترین موضوعات برای موفقیت در شغل تعمیرات موبایل است. از این رو آشنایی با این اصطلاحات یکی از پیش نیازهای آموزش تعمیرات تخصصی گوشی می باشد. در صورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره این شغل به دست آورید توصیه می کنیم در دوره های موبایل آموزشگاه تعمیرات موبایل برق گستران ثبت نام نمایید.

به اشتراک گذاری
دیـدگاه کاربران

دیـدگاه کاربران

خوشحال میشویم تا ازدیدگاه شما در رابطه با این مقاله آگاه شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *