چگونه بوی بد یخچال و فریزر را برطرف کنیم؟
سپتامبر 20, 2023
آموزشگاه برق گستران

بوی بد یخچال یکی از آزار دهنده‎‌ترین اتفاقاتی به شمار می‌رود که برای این دستگاه ممکن است رخ دهد. رفع مشکل بوی ناخوشایند دستگاه با استفاده از راهکارهای ساده امکانپذیر است که در ادامه به علت‌های ایجاد کننده آن و روش های رفع آن می‌پردازیم. در صورتی که بوی بد از یخچال شما به مشام می‌رسد، تا انتهای مقاله همراه ما باشید و این مطلب را مطالعه بفرمایید تا شما را با انواع روش از بین بردن و رفع بوی بد یخچال آشنا کنیم و به شما نحوه از بین بردن بوی گوشت گندیده و سیر را آموزش دهیم.
اگر از علاقمندان به یادگیری تعمیرات یخچال و فریزر هستید، می‌توانید در دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی آموزشگاه برق گستران ثبت نام و شرکت نمایید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید: پنهان

علت بوی بد یخچال چیست؟

پیدا کردن علت بوی یخچال به رفع این مشکل کمک خواهد کرد، بنابراین در ابتدا به این موضوع می‌پردازیم تا بتوانیم از راهکار مناسب هر کدام از دلایل مختلف آن استفاده کنید تا بوی بد برطرف شود.

موارد مختلف ایجاد کننده بوی بد یخچال:

 

علت بوی بد یخچال چیست؟

تمیز کردن نامناسب یخچال از جمله استفاده از مواد شوینده قوی

در صورتی که با استفاده از مواد شوینده زیاد و قوی نسبت به تمیز کردن یخچال اقدام کنید، به دلیل پاک نشدن صحیح این مواد شوینده از داخل دستگاه و ماندگار شدن این شوینده‌‎ها و محبوس شدن آن‌ها، متوجه ایجاد یک بوی ناخوشایند در آن خواهید شد.

برای جلوگیری از ایجاد این مشکل بهتر است از ترکیبات معمولی مانند جوش شیرین برای تمیز کردن دستگاه استفاده نمایید.

 

فاسد شدن غذاها و مواد خوراکی

هر گونه بوی بد در اثر فاسد شدن و کپک زدن مواد غذایی می‌تواند در دستگاه ایجاد شود. اولین اقدام برای رفع این بو، خارج کردن غذاهای فاسد شده از داخل دستگاه است.

خاموش ماندن یخچال به مدت زیاد

استفاده نکردن از دستگاه برای مدتی بیش از 72 ساعت، موجب خواهد شد تا بویی از یخچال به مشام برسد.

بدنه نامرغوب و بی کیفیت یخچال و فریزر

یکی از مواردی که در ایجاد بوی بد یخچال نقش زیادی دارد، پلاستیکی بودن بدنه دستگاه است. کیفیت پایین پلاستیک بدنه یخچال می‌تواند میزان بوی آن را بیشتر کند. برای رفع این مشکل باید بدنه دستگاه را با محلول آب و جوش شیرین و یا سرکه و آب تمیز کنید.

نگهداری مواد غذایی در دستگاه بدون درپوش

اگر مواد غذایی را بدون در پوش و به صورت روباز در یخچال خود قرار دهید، پس از مدتی بوی نامطبوعی ایجاد خواهد شد. برای رفع این مشکل و جلوگیری از ایجاد آن باید هر گونه مواد غذایی را که دارای بوی زیاد و تند هستند، درون ظروف دردار در یخچال نگهداری کنید.

تمیز نکردن یخچال برای مدت‌های طولانی

در زمان قرار دادن مواد غذایی در داخل یخچال و یا برداشتن آن‌ها، ممکن است مقداری از این خوراکی‌ها روی قسمت‌های مختلف ریخته شوند. اگر این مواد غذایی ریخته شده را برندارید و کثیفی ایجاد شده را تمیز نکنید، به مرور موجب ایجاد یک بوی بد در دستگاه خواهد شد.

راهکار رفع این مشکل و همچنین روش جلوگیری از بوی بد یخچال این است که باید در زمان حرکت ظروف و مواد خوراکی داخل دستگاه احتیاط شود تا از ریخته شدن آن جلوگیری کنید. همچنین در صورتی که هر ماده غذایی در دستگاه ریخته شود، سریعاً آن را تمیز کنید تا بوی بدی در دستگاه ایجاد نشود.

 

تمیز نکردن یخچال برای مدت‌های طولانی

علت بو گرفتن مواد غذایی در فریزر

فریزر به عنوان یکی از وسایل اساسی آشپزخانه، برای نگهداری صحیح و امن غذا ها بسیار مهم است. اما ممکن است در طول استفاده از فریزر، با مشکل بوی نامطبوع مواجه شوید. اگر این اتفاق رخ داد، می‌ توانید با تماس با تعمیرکاران تخصص یخچال، مشکل را حل کنید. آنها می‌ توانند به شما در رفع بو و مشکلات دیگر دستگاه یخچال فریزر کمک کنند.

در برخی موارد، ممکن است متوجه شوید بوی ناگوار از کدام قسمت فریزر می‌آید و فکر کنید با خارج کردن مواد غذایی باقی‌ مانده درون آن، می‌ توانید باعث رفع بوی بد شوید. اما اگر این روش جوابگو نبود، بهتر است علت اصلی بو را پیدا کنید. یکی از علل احتمالی بوی نامطبوع در دستگاه فریزر، استفاده از قطعات پلاستیکی در تولید آن است.

روش‌های رفع مشکل بوی بد یخچال

روش های رفع بوی بد یخچال عبارتند از:

1- استفاده از محلول سرکه و آب

یکی از روش‌هایی که به سادگی می‌توان برای رفع بوی بد یخچال به کار برد، قرار دادن یک ظرف حاوی محلول رقیق شده سرکه با آب است. بهتر است آب به میزان 4 برابر بیشتر از میزان سرکه باشد تا بوی سرکه در یخچال باعث اذیت و آزاد نشود.

2- بیکینگ پودر؛ از بین برنده بوی نامطلوع یخچال

در صورتی که مقداری بکینگ پودر را در داخل دستگاه قرار دهید، به سرعت بوی یخچال شما از بین خواهد رفت. همچنین اگر از محلول یک دوم آب و بکینگ پودر برای شستشوی آن استفاده نمایید، علاوه بر تمیزی، بوهای بد یخچال نیز از بین خواهند رفت.

حتماً بخوانید: لیست بهترین و پر درآمدترین رشته ها و مشاغل فنی با سرمایه کم و درآمد بالا

3- استفاده کردن از سیب زمینی

اگر قصد دارید بوی بد یخچال خود را رفع کنید می‌توانید پوست اطراف سیب زمینی را جدا کنید و سپس آن را در به چند تکه تقسیم کنید. سپس هر قسمت را در یک ظرف قرار دهید و در بخش‌های مختلف یخچال بگذارید. نگه داشتن سیب زمینی به این روش نهایتاً به مدت 2 تا 4 روز امکانپذیر است و پس از این مدت باید آن را با یک سیب زمینی تازه تعویض کنید.

 

روش‌های رفع مشکل بوی بد یخچال

4- رفع بوی بد یخچال با جوش شیرین

استفاده از جوش شیرین برای رفع بوی بد بسیار رایج است. با قرار دادن محلول آب و جوش شیرین در داخل دستگاه به مدت حداقل 5 ساعت می‌توانید از شر بوهای آزار دهنده یخچال راحت شوید.

استفاده کردن از جوش شیرین به منظور تمیز کردن و رفع آلودگی‌های یخچال و فریزر یکی دیگر از موارد استفاده از این ماده ارزان قیمت و طبیعی برای نگهداری بهتر از یخچال و فریزر است.

 

استفاده از ظرف باز جوش شیرین

با قرار دادن یک ظرف حاوی باز جوش شیرین در دستگاه یخچال، این ماده قادر است بوهای نامطبوع را به خوبی جذب کند. پس از چند روز موجب از بین بردن بوی بد یخچال شده و دستگاه یخچال بوی خوبی خواهد داد.

استفاده از پودر جوش شیرین

پودر جوش شیرین دارای خاصیت تنظیم تعادل اسیدی و قلیایی است و با استفاده از محلول آب و پودر جوش شیرین، می‌توانید داخل دستگاه یخچال را تمیز کنید و این کار یکی از سریع‌ ترین راه از بین بردن بوی بد یخچال است.

استفاده از پودر جوش شیرین

5- از بین بردن بوی بد یخچال با وانیل

یکی از موادی که در دسترس می‌باشد و می‌توان در رفع بوی بد یخچال و فریزر از آن استفاده کرد، وانیل است. می‌توانید مقداری پودر وانیل و یا مایع آن را در یک ظرف بریزید و سپس در یخچال قرار دهید.

روش دیگری که برای استفاده از وانیل مایع کاربرد دارد، آغشته کردن یک تکه پارچه و یا پنبه به وانیل مایع است. در صورتی که از این روش استفاده می‌کنید، پارچه را پس از آغشته کردن به وانیل، در ظرف بگذارید و سپس در یک قسمت از یخچال قرار دهید تا بوی نامطبوع برطرف شود.

6- رفع بوی بد یخچال با زغال؛ یک روش کاربردی

قرار دادن زغال در دستگاه یکی از راه‌های ساده برای از بین بردن بوی بد یخچال به شمار می‌رود. ابتدا چند تکه زغال استفاده نشده را در یک ظرف و یا روی یک پارچه تمیز بگذارید و سپس در دستگاه قرار دهید.

هرگز از زغال سوخته و استفاده شده برای رفع این مشکل استفاده ننمایید.

7- میخک

میخک به دلیل بوی تندی که دارد، می‌تواند بوها را به خود جذب کرده و از بین ببرد. در نتیجه می‌توانید در موارد لزوم از این روش استفاده کنید و مقداری میخک را به تنهایی در داخل دستگاه قرار دهید.

در روش دوم استفاده از میخک می‌توانید موادی مانند مرکبات را برش دهید و کمی به میخک آغشته کنید و سپس در یخچال قرار دهید تا مسئله رفع شود.

 

8- رفع بوی بد یخچال با نوشابه

یکی از روش‌هایی که در بسیاری از موارد برای از بین بردن بوی آزار دهنده کارساز است، قرار دادن نوشابه در داخل دستگاه است. اگر می‌خواهید از نوشابه برای این منظور استفاده کنید، باید داخل یک ظرف بزرگ نوشابه را بریزید و آن را در دستگاه بگذارید.

همچنین می‌توانید مقدار کمی پودر یا مایع وانیل نیز در نوشابه بریزید و اجازه دهید تا به مرور بوی دستگاه شما از بین برود.

 

رفع بوی بد یخچال با نوشابه

9- استفاده از انواع آرد

آرد سفید، آرد جو و … از موادی هستند که می‌توانند بوی یخچال شما را رفع کنند. در این راهکار مقداری آرد را در ظرفی قرار دهید و سپس درون یخچال و فریزر خود بگذارید تا مشکل بو برطرف شود.

10- جو یک ماده مؤثر در از بین رفتن بو

استفاده از انواع جو مانند جو دو سر نیز به رفع مشکل و مطبوع شدن هوای داخل دستگاه کمک بسزائی می‌کنند. مقداری جو را در ظرف بریزید و حداقل به مدت 5 روز در دستگاه قرار دهید تا بوهای بدی که در یخچال ایجاد شده‌اند، از بین بروند.

حتماً بخوانید: همه چیز درباره نشانه ها و علائم خرابی برد یخچال

11- استفاده از لیمو؛ یک راهکار حذف بوی بد یخچال

برای برطرف شدن بوی دستگاه می‌توانید یک لیمو یا سایر مرکبات مانند پرتقال را که بوی آن را دوست داشته باشید با چاقو برش دهید و سپس آن را به مدت 3-4 روز در یخچال قرار دهید. اگر تمایل داشتید باز هم از این روش استفاده کنید، پیش از فاسد شدن لیمو حتماً آن را دور بیندازید و از یک لیموی تازه دیگر استفاده نمایید.

12- از بین بردن بوی بد با قهوه

در صورت نیاز فوری به تمیز کردن دستگاه یخچال، می‌ توانید از قهوه استفاده کنید. یک فنجان قهوه را درون یک بشقاب قرار داده و آن را به مدت 24 تا 48 ساعت در دستگاه یخچال قرار داده، زیرا قهوه می‌تواند به رفع بوی بد یخچال کمک کند و به عبارتی، بوی نامطبوع دستگاه یخچال را از بین ببرد. با استفاده از این روش‌ ها، می‌ توانید بوی نامطبوع دستگاه یخچال را از بین ببرید و از عملکرد بهینه و بدون بوی ناراحت کننده آن لذت ببرید.

در نهایت، با توجه به اهمیت نگهداری و استفاده صحیح از یخچال، بهتر است همواره به راهنمایی تعمیرکاران مجرب اعتماد کنید تا بتوانید در استفاده از دستگاه یخچال خود مشکلات را به حداقل برسانید و از عملکرد بهینه آن لذت ببرید. همچنین می توانید با سریع ترین راه از بین بردن بوی بد یخچال نیز آشنا شوید.

اگر به بوی قهوه علاقه دارید، می‌توانید چند دانه قهوه و یا مقداری پودر قهوه را درون ظرفی قرار دهید و سپس در داخل دستگاه بگذارید تا مشکل برطرف شود.

 

از بین بردن بوی بد با قهوه

13- استفاده از روزنامه؛ یک راه حل کاربردی

یک راه بسیار ساده برای رفع بوی بد یخچال قرار دادن چند برگ روزنامه در داخل دستگاه است. روزنامه در رفع بوی نامطبوع و ناخوشایند بسیار مؤثر است؛ بنابراین اگر این مشکل برای شما پیش آمده است می‌توانید از این روش استفاده کنید و چند روز بعد از رفع بوی بد لذت ببرید.

14- بوگیرهای مخصوص یخچال

استفاده از بوگیر یخچال خیلی مرسوم نیست؛ اما برخی از افراد به این روش برای رفع بوی بد روی آورده‎‌اند. تفاوت این روش با سایر روش‌ها این است که در صورتی که از بوگیرها استفاده کنید، تمام بوهای دستگاه گرفته می‌شود؛ اما اگر از سایر روش‌ها استفاده نمایید دستگاه شما بوی ماده‌ای را که برای رفع مشکل به کار برده‌اید، به خود خواهد گرفت.

15- از بین بردن بوی بد یخچال با پیاز

استفاده از پیاز برای رفع بوی بد یخچال یک روش ساده و اقتصادی است. با این حال، ممکن است نیاز به روش‌ های دیگر نظیر تمیز کردن یخچال و دور انداختن غذاهای فاسد شده نیز داشته باشید. اگر بوی بد همچنان حاضر باشد، می‌ توانید به تکنیک‌ های دیگری مانند استفاده از اسید استیک در بخش‌ های مختلف یخچال روی آورید. بوی ناگوار در یخچال یکی از مشکلاتی است که ممکن است باعث از بین رفتن اشتها و لذت از غذاهای ما شود. بوهای نامطبوع معمولاً به دلیل تجمع بقایای غذایی، بوی بادهای خوراکی، یا تغییرات دمای یخچال ایجاد می‌شود.

برای رفع بوی بد یخچال با استفاده از پیاز یکی از تکنیک‌های سنتی و مؤثر است. پیاز دارای خواص ضد باکتری و جذب کننده بوی نامطبوع است. وقتی پیاز در یخچال قرار داده می‌ شود، مواد شیمیایی موجود در پیاز با بوی ناگوار واکنش می‌ دهند و بوهای نامطبوع را جذب و مهار می‌ کنند.

برای از بین بردن بوی سیر از یخچال چه باید کرد؟

برای رفع بوی بد یخچال مانند بوی سیر در دستگاه یخچال، می‌ توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

  • استفاده از بیکربنات سدیم (جوش شیرین)؛ بیکربنات سدیم یا همان جوش شیرین، خاصیت جذب بوهای نامطبوع را داراست. می‌ توانید یک کمی از آن را در ظرفی قرار داده و در داخل یخچال قرار دهید. این روش می‌تواند بوی سیر را جذب کند و بوی خوبی را به دستگاه یخچال برگرداند.
  • استفاده از اسید استئاریک؛ اسید استئاریک یا همان سرکه سفید، خاصیت ضد بویی دارد. می‌ توانید یک کمی از آن را در ظرفی قرار داده و در داخل یخچال قرار دهید. این روش می‌ تواند بوی سیر را از بین ببرد و بوی تازگی را به دستگاه یخچال بازگرداند.

 

 

برای از بین بردن بوی سیر از یخچال چه باید کرد؟

 

  • استفاده از آب اکسیژنه؛ آب اکسیژنه، خاصیت ضد بویی و ضدعفونی کننده داشته و می‌ تواند بوی سیر را از بین ببرد. می‌توانید چند قاشق از آب اکسیژنه را در یک لیوان آب حل کنید و با این محلول داخل یخچال خود را تمیز کنید.
  • استفاده از مواد جذب کننده بو؛ برخی محصولات تجاری مانند کربن فعال، صابون های خاص و پاک کننده‌ های مخصوص یخچال، خاصیت جذب بو را دارند. می‌ توانید از این نوع محصولات استفاده کنید تا بوهای سیر را از دستگاه یخچال حذف کنید.

 

از بین بردن بوی گوشت گندیده در یخچال

به منظور از بین بردن بوی بد یخچال که حاصل از گوشت فاسد و خراب شده بوجود آمده است باید سریع‌ ترین راه از بین بردن بوی بد یخچال را انتخاب کرد، برای این کار ابتدا گوشت گندیده را از یخچال بیرون بیاورید و یخچال را خاموش کنید. یک مقدار از جوش‌ شیرین را در یک ظرف بریزید و در داخل یخچال قرار دهید.

سپس درب یخچال را ببندید و اجازه دهید جوش‌ شیرین تا مدت ۶ ساعت داخل یخچال باقی بماند. با این کار می‌ توانید به سادگی بوی نامطبوع گوشت را برطرف کرده و در راستای رفع بوی بد یخچال گام بردارید. همچنین، از سرکه، پوست جو دوسر، میخک، لیمو یا عصاره وانیل نیز به همین روش استفاده کرده و بوهای ناخوشایند را کاهش دهید.

جمع بندی

در این مقاله به علت‌های ایجاد کننده بوی بد یخچال و همچنین روش‌های جلوگیری از ایجاد آن پرداختیم. در آخر نیز به راهکارهایی همچون استفاده از جوش شیرین، زغال، نوشابه، پیاز، قهوه، لیمو، بکینگ پودر و سایر انواع بوگیر یخچال فریزر که برای از بین بردن و رفع بوی بد یخچال کاربرد دارند، اشاره کردیم.
همچنین سریع ترین روش های از بین بردن بوی گوشت گندیده و سیر از یخچال را بررسی نمودیم.

به اشتراک گذاری
دیـدگاه کاربران

دیـدگاه کاربران

خوشحال میشویم تا ازدیدگاه شما در رابطه با این مقاله آگاه شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *