مدرک فنی حرفه ای برق صنعتی
نوامبر 12, 2023
آموزشگاه برق گستران

صنعت برق در هر جامعه‌ ای از جمله ایران، یکی از مهم‌ ترین و تاثیرگذارترین صنایع است. برق صنعتی شامل تمامی فعالیت‌ های مربوط به نصب، تعمیر و نگهداری سیستم‌ های برقی در صنایع مختلف می‌ شود. برای ورود به عرصه حرفه‌ ای برق صنعتی، دریافت مدرک فنی حرفه‌ ای بسیار ضروری است. در ادامه به بررسی‌ های لازم برای دریافت مدرک فنی حرفه‌ ای برق صنعتی همچون مدت زمان اخذ گواهینامه، مدارک مورد نیاز و سایر موارد می‌ پردازیم.

 چه مدارکی برای دریافت مدرک فنی حرفه‌ ای برق صنعتی لازم است؟

برای اخذ مدرک فنی برق صنعتی، لازم است که متقاضی شرایط و مدارکی را داشته باشد که شامل مهارت‌ ها و دانش‌ های لازم برای مشاغل مرتبط با برق صنعتی می‌ باشد. گفتنی است که نوع مدرک مورد نیاز می‌ تواند در نقاط مختلف کشور متفاوت باشد؛ اما در بیشتر موارد، از قاعده زیر پیروی می کند:

یکی از مدارک بسیار مهم برای دریافت مدرک بین المللی برق صنعتی، مدرک تحصیلی است. برای ورود به عرصه صنعت برق و دریافت مدرک فنی، به طور معمول، باید متقاضی دیپلم تحصیلی را داشته باشد. در برخی موارد، برای مدارک پیشرفته‌ تر، نیاز به مدارک تحصیلی بالاتر مانند لیسانس (کارشناسی) نیز وجود دارد. یکی دیگر از مدارک اصلی برای دریافت مدرک فنی حرفه‌ ای برق صنعتی، گواهینامه دوره آموزشی این رشته است. دوره آموزش برق صنعتی شامل درس‌ های عملی و تئوری در زمینه سیستم‌ ها و شبکه‌ های برق صنعتی است.

نیروهای کار متقاضی بایستی در طول این دوره آموزشی نظریه‌ های برق و خروجی‌ ها، اتصالات الکتریکی، کنترل‌ های برقی و لوازم و ابزار های برقی را فرا بگیرند. در پایان این دوره، آزمونی برگزار می‌ شود که با موفقیت پاسخ دادن به آن، گواهینامه مورد نیاز برای دریافت مدرک برق صنعتی فنی حرفه‌ ای دریافت خواهد شد.

 

چگونه می‌ توان مدرک فنی حرفه‌ ای برق صنعتی را دریافت کرد؟

در صنعت برق، داشتن مدرک فنی حرفه‌ ای در حوزه برق صنعتی بسیار حائز اهمیت است. این مدرک به شما اجازه می‌ دهد تا به عنوان یک تکنسین برق صنعتی مجرب، در امور نگهداری، تعمیر و نصب سیستم‌ های برقی صنعتی فعالیت کنید.

چگونه می‌ توان مدرک فنی حرفه‌ ای برق صنعتی را دریافت کرد؟

مراحل اخذ مدرک بین المللی این حرفه عبارتند از:

  1. تحقیق و بررسی: اولین گام در دریافت مدرک فنی برق صنعتی، تحقیق و بررسی درباره مراکز آموزش حرفه‌ ای معتبر در شهر و منطقه شما است. در این مرحله، می‌ توانید با استفاده از اینترنت و معرفی‌ های دیگران، به منابع آموزشی با کیفیت آشنا شوید.
  2. ثبت نام در دوره‌ های آموزشی: پس از شناسایی مراکز آموزش حرفه‌ ای معتبر، باید در دوره‌ های آموزشی مربوطه ثبت نام کنید. در این دوره‌ها، شما نیز مهارت‌ ها و دانش لازم برای تشخیص، عیب‌ یابی و تعمیر سیستم های برقی صنعتی را خواهید یاد گرفت.
  3. تجربه عملی: همزمان با حضور در دوره‌ های آموزشی، باید تجارب عملی به دست آورید. مراکز آموزش حرفه‌ ای عموما فرصتی برای دست‌ یابی به تجربه عملی فراهم می‌ کنند تا بتوانید مهارت‌ های خود را در محیط واقعی تمرین کنید و با موارد عملی مواجه شوید.
  4. آزمون و گواهی‌ نامه: پس از اتمام دوره آموزشی، باید در آزمون ارزیابی شرکت کرده و نتیجه آن را به دست آورید. در صورتی که نتیجه آزمون موفق باشد، شما می‌ توانید گواهی‌ نامه مورد نیاز را دریافت کنید. این گواهی‌ نامه نشانگر تمامی مهارت‌ های فنی حاصله شما در زمینه برق صنعتی است.

 

مدت زمان آموزش برای دریافت مدرک فنی حرفه‌ ای برق صنعتی چقدر است؟

بدون شک، دریافت مدرک فنی حرفه‌ ای برق صنعتی از جمله مهارت‌ های کاربردی و مورد نیاز در صنعت برق می‌ باشد. این مدرک برای افرادی که به دنبال شغلی پردرآمد، پایدار و با مزایای زیاد در صنعت برق هستند، بسیار جذاب است. اما یکی از پرسش‌ هایی که ممکن است در ذهن این افراد بوجود آید این است که مدت زمان آموزش برای دریافت این مدرک حدودا چقدر است؟

مدت زمان آموزش برای دریافت مدرک فنی حرفه‌ ای برق صنعتی چقدر است؟

اخذ مدرک فنی حفه ای برق صنعتی در مدت یک ماه در برق گستران

در واقع، مدت زمان آموزش برای دریافت مدرک فنی حرفه‌ای برق صنعتی به عوامل متعددی بستگی دارد. این عوامل شامل سطح آموزشی و دانش پیشین در حوزه برق، توانمندی‌ های فردی، تعداد ساعات آموزشی مورد نیاز و نوع برنامه تحصیلی است. همچنین، بسته به نوع دوره آموزشی برق صنعتی که انتخاب شده است، در صورت داشتن تمامی مدارک و پیش‌ نیازهای مورد نیاز، مدت زمان آموزش قابل تغییر است.

به طور کلی، مدت زمان آموزش برای دریافت مدرک فنی حرفه‌ ای برق صنعتی می‌ تواند معمولا بین 1 تا 3 ماه متغیر باشد. در این مدت، دانشجویان به مباحث مختلف برق صنعتی از جمله: نصب و راه‌ اندازی سیستم‌ های برقی، تعمیر و نگهداری تجهیزات الکتریکی، خواندن و تجزیه و تحلیل طرح‌ های الکتریکی و استفاده از ابزارها و تجهیزات صنعتی برق آشنا می‌ شوند. همچنین باید اشاره کرد که مدت زمان آموزش برای دریافت مدرک فنی ممکن است بین افراد مختلف متفاوت باشد. در صورتی که می‌ خواهید این مدرک را دریافت کنید، پیشنهاد می‌ شود قبل از ثبت‌نام در هر برنامه آموزشی، با موسسات و مدارس مختلف تماس بگیرید و اطلاعات کاملی در مورد مدت زمان و ساعات آموزش را دریافت نمایید.

مدرک فنی حرفه ای قابل ترجمه برق صنعتی در آموزشگاه برق گستران

دریافت مدرک فنی حرفه‌ ای برق صنعتی نیازمند تحصیل و تمرین بیشتر است. اما با پیگیری مراحل مذکور و تلاش به موقع، شما می‌توانید این مدرک را دریافت کرده و از مزایای حرفه تکنسین برق صنعتی بهره‌مند شوید. به یاد داشته باشید که در حوزه برق صنعتی، داشتن مدرک فنی حرفه‌ای بسیار ارزشمند است و می‌تواند راهی برای توسعه و پیشرفت شغلی شما باشد.
نکته مهم شرکت در دوره های فنی برق صنعتی در آموزشگاه های تخصصی این رشته است.
آموزشگاه برق گستران یکی از بهترین مراکز برگزارکننده دوره و کلاس فنی حرفه ای برق صنعتی در تهران است که هر ساله تعداد زیادی از تکنسین های برق صنعتی را آموزش می دهد و وارد بازار کار می کند.

به اشتراک گذاری
دیـدگاه کاربران

دیـدگاه کاربران

خوشحال میشویم تا ازدیدگاه شما در رابطه با این مقاله آگاه شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *