باتری اسیدی بهتر است یا باتری اتمی
اکتبر 11, 2023
آموزشگاه برق گستران

بدون شک یکی از متداول ترین سوالات در حین خرید باتری ماشین این است که چه نوع باتری برای خودرو بخریم که از نظر قیمت مقرون به صرفه بوده و از کیفیت بالایی برخوردار باشد یا باتری اتمی بهتر است یا اسیدی؟
به طور کلی در حال حاضر دو نوع باتری اسیدی و اتمی در بازار موجود می باشد که هر کدام دارای مزایا  و معایبی هستند. ممکن است شنیده باشید که طول عمر باتری های اتمی به مراتب بیشتر از باتری های اسیدی می باشد اما آیا این طرز تفکر واقعیت دارد. قبل از اینکه دو باطری اسیدی و اتمی را مورد بررسی قرار دهیم بهتر است با وظایف سیستم برق خودرو کمی اطلاعات کسب کنیم.

وظیفه اصلی باتری ماشین (سیستم برق خودرو) تامین انرژی مورد نیاز برای استارت، تامین انرژی برای سیستم های روشنایی، صوتی، تصویری و موارد دیگر می باشد. بنابراین استفاده از باطری باکیفیت راندمان خودرو را افزایش خواهد داد. از این رو بایستی هنگام خرید باطری خودرو به عوامل متعددی دقت داشته باشید تا بتوانید علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، راندمان خودرو خود را نیز ارتقا بدهید. در صورتی که به حوزه برق ماشین علاقه مند هستید می توانید با شرکت در دوره آموزش برق خودرو مهارت و دانش خود را در این زمینه چند برابر کنید. در ادامه مطلب از سایت آموزشگاه برق گستران به مزایا و معایب دو باطری اسیدی و اتمی خواهیم پرداخت.

باتری اتمی بهتر است یا اسیدی + مقایسه انواع باطری

همان طور که در ابتدا گفته شد باتری خودرو به دو نوع اسیدی یا الکترولیتی، اتمی یا خشک تقسیم بندی می شود. جالب است بدانید که هر دو نوع باطری قابلیت شارژ و دشارژ شدن را دارند و در آمپر های گوناگونی روانه بازار می شوند. دقت داشته باشید آمپر و قدرت باطری اسیدی و اتمی تقریبا یکسان بوده و دارای وزن و ابعاد مشابهی هستند.
بیایید ویژگی های هر یک از این باطری ها را جداگانه بررسی نماییم تا راحت تر تشخیص دهیم باطری اتمی بهتر است یا اسیدی.

باتری اتمی بهتر است یا اسیدی + مقایسه انواع باطری

باتری اسیدی (الکترولیتی)

 

باتری اسیدی را تحت عنوان باطری های Low Maintenance به معنای باتری هایی که به نگهداری اندکی نیاز دارند، شناخته شده است. به طور کلی باطری اسیدی قدیمی تر و ارزان تر است. بنابراین اگر به دنبال باتری خودرو ارزان قیمت هستید، باطری اسیدی می تواند برای شما مناسب باشد. برای تشخیص باتری های اسیدی فقط کافی است به 6 درب موجود بالای آن توجه داشته باشید. در باطری های اسیدی 6 فضا وجود دارد که شامل چند صفحه سربی مثبت و منفی می باشند. در میان صفحات باطری اسیدی محلولی به نام الکترولیت قرار دارد که از 65 درصد آب و 35 درصد اسید تشکیل شده اند. از آنجایی که هر 6 فضا موجود در باتری اسیدی 2 تا 2.2 ولت برق تولید می کنند، میزان خروجی باطری اسیدی 12 ولت برق می باشد. نکته ای که در مورد باتری های اسیدی وجود دارد این است که مقدار محلول الکترولیت باید به طور مداوم چک شود تا در صورت کم شدن محلول اسید و آب بیش از حد، اندازه مناسب جایگزین شود.

برای اینکه بتوانید میزان کم شدن محلول باطری اسیدی را تشخیص دهید، به دو خط شاخص max و min بر روی باتری توجه داشته باشید. میزان اسید موجود در باتری نباید از خط min پایین تر برود. بنابراین به مرور زمان نیاز است تا محلول موجود در باتری اسیدی تعویض و اضافه شود. حال ممکن است این سوال برای شما پیش آید چه عواملی سبب کاهش یافتن سطح الکترولیت می شود؟ دقت داشته باشید از آنجایی که محلول الکترولیت در باتری شناور است، راه برای گریز هیدروژن و اکسیژن وجود داشته و همین امر سبب کاهش یافتن سطح الکترولیت می شود.  همچنین همان گونه که در ابتدا به آن اشاره کردیم باطری اسیدی به مرور زمان و به تدریج ضعیف تر و ضعیف تر می شوند به طوری که هنگام استارت زدن خودرو، با مشکل مواجه می شوید. در این شرایط می توان پایان یافتن عمر باتری اسیدی را پیش بینی کرد. این در حالی است که در باتری خشک یا اتمی چنین علائمی وجود نداشته و باتری در صورت از دادن شارژ خود، به یکبار قادر به فعالیت نیست.

مزایا و معایب باطری اسیدی

 1. باطری اسیدی نسبتا در بازار ارزان تر هستند.
 2. باتری اسیدی به مرور زمان ضعیف شده و از روی نحوه استارت خوردن خودرو می توان طول عمر باتری را پیش بینی کرد.
 3. باتری اسیدی نیاز به چک و نگهداری دارد.
 4. عمر باتری اسیدی نسبت به اتمی کمتر است.
 5. ممکن است به دلیل سر ریز شدن اسید داخل باتری، آسیب به بدنه و سیم کشی خودرو وارد شود.

باتری اتمی (باطری خشک)

باتری اتمی، خشک یا سیلد باطری پلمپ شده ای است که دارای درپوش یکپارچه می باشد. بر خلاف تصور برخی از افراد باتری خشک چنان خشک نمی نباشد و دارای الکترولیت می باشد اما به دلیل جنس خاصی که درون صفحات خود دارد، نیازی به افزودن آب مقطر نداشته و این باتری بایستی به مرور زمان شارژ شوند. صفحات باتری اتمی قبل از ساخت، شارژ شده و به صورت صفحه تولید و مونتاژ می شود. دقت داشته باشید در ساختار باتری اتمی الکترولیت وجود داشته اما همچون باطری های اسیدی نیاز به چک کردن مقدار آن نیست، زیرا محلول الکترولیت در باطری های اتمی کاسته نمی شود.

باتری اتمی (باطری خشک)

 

از همین جهت باتری های خشک بدون نیاز به مراقبت هستند و معمولا طول عمر آنها نسبت به باتری های اسیدی بیشتر است. همان طور که در ابتدا گفته شد برای تشخیص باتری اتمی از اسیدی می توانید به 6 درپوش باتری اسیدی توجه داشته باشید، همچنین بر روی اکثر باتری های اتمی عبارت MF maintenance free درج شده است. یکی دیگر از تفاوت مهم باتری اتمی و اسیدی وجود نمایشگر چشمی در باتری خشک (اتمی) می باشد. این نشانگر چشمی وضعیت عملکرد باتری را نشان می دهد.

رنگ سبز: اگر چشمی باتری ماشین به رنگ سبز باشد، به منظور این است که باتری ماشین کاملا شارژ شده و به راحتی خودرو استارت می خورد.

رنگ سفید: اگر چشمی باتری خشک به رنگ سفید باشد، بدان معنی است که باتری به طور کامل دشارژ شده و خودرو استارت نخواهد خورد. وقت آن فرا رسیده تا باتری ماشین خود را تعویض کنید.

رنگ سیاه و قهوه ای: با مشاهده این دو رنگ می توان یافت که باتری از حالت استاندارد پایین تر است اما همچنان خودرو استارت می خورد. اما در این شرایط بایستی آگاه باشید زیرا ممکن است باتری هر لحظه از کار بیفتد.

مرتبط بخوانید: راهنمای جامع رفع مشکل استارت نخوردن ماشین

مزایا و معایب باتری اتمی

 1. باتری اتمی نیاز به چک و سرویس آب مقطر ندارد.
 2. در صورت استفاده از باتری اتمی می توانید آن را دوباره شارژ کنید.
 3. باتری های اتمی نسبت به باتری های اسیدی از قدرت بیشتری برای استارت زدن برخوردار هستند.
 4. معمولا طول عمر باتری های اتمی بیشتر از باطری های اسیدی می باشد.
 5. باطری اتمی سبب کثیف شدن بدنه خودرو نمی شود.
 6. قیمت باطری اتمی به مراتب بیشتر از باطری اسیدی می باشد.
 7. احتمال از کار افتادن یک دفعه ای باتری خشک وجود دارد.

بیشتر بخوانید: علت خوابیدن باتری ماشین و راهکارهای رفع آن

از نظر قیمت باتری اتمی بهتر است یا اسیدی؟

با توجه به موارد ذکر شده خرید و استفاده از باتری های اتمی بیشتر توصیه می شود و امروزه اکثرا تقاضا برای تهیه باتری اتمی بیشتر از اسیدی می باشد. درست است که هزینه باتری اتمی بیشتر از اسیدی می باشد اما طول عمر باتری های اتمی نیز بیشتر می باشد. از این رو خریداری باتری اتمی توصیه می شود. به طور متوسط طول عمر باطری اتمی 5 سال می باشد این در حالی است که عمر مفید باتری اسیدی 2 الی 3 سال می باشد. البته میزان استفاده از خودرو نیز می تواند بر روی طول عمر باتری تاثیر گذار باشد.

از نظر قیمت باتری اتمی بهتر است یا اسیدی؟

 

چگونه طول عمر باتری خودرو را افزایش دهیم؟

 1. هر چند وقت یکبار سیم کشی و تسمه دینام خودرو را بررسی نمایید.
 2. خاموش کردن لوازم صوتی، رفاهی و موارد دیگر هنگامی که به آنها نیاز ندارید.
 3. اگر قرار است از خودرو برای مدت طولانی استفاده نکنید، کابل باتری را از سر باتری جدا نمایید.
 4. باتری ماشین را معرض گرما شدید و سرما قرار ندهید.
 5. از استارت زدن بی مورد و پشت سر هم اجتناب کنید.
 6. توصیه می شود اتصالات باتری را همیشه تمیز نگه دارید.

چگونه درب باتری اتمی را باز کنیم؟

درب باطری اتمی، یکی از قسمت های حیاتی در دستگاه های الکترونیکی است. باز کردن درب باتری به درستی، می‌ تواند به کاربران کمک کند تا به جای تماس با متخصصان، نیاز های خود را در خانه برطرف کنند. در زیر، شما را با مراحل مهم و روش حرفه ای برای باز کردن درب باتری اتمی آشنا خواهیم کرد.

 1. قدم اول: تهیه ابزار های مناسب

از آنجا که این فرایند لازم است تا محکم و دقیق انجام شود، ابتدا باید ابزار های مناسبی را در اختیار داشته باشید. شما به یک سرنگ پلاستیکی، یک دستمال نرم و تمیز، کلید باتری اتمی و یک کارد استاندارد نیاز خواهید داشت.

 1. قدم دوم: یافتن منبع قدرت روشن شده

ممکن است برخی از درب باتری ها با پیچ های ساده قابل باز شدن باشند. اما در برخی موارد، برای باز کردن درب باتری از یک کلید استفاده می‌ شود. با استفاده از این کلید طبق دستورالعمل های تولید کننده، درب را باز کنید. همچنین، در صورت نیاز، قبل از باز کردن درب باتری بهتر است ماشین خاموش باشد.

چگونه درب باتری اتمی را باز کنیم؟

 

 1. قدم سوم: استفاده از سرنگ پلاستیکی

اگر درب باتری شما با یک کلید اتمی قابل باز شدن نیست، باید از یک سرنگ پلاستیکی استفاده کنید. با دقت، سرنگ را به تراشه در کنار درب باتری قرار دهید و فشار دهید. با این کار، درب باید باز شود.

 1. قدم چهارم: کار با کارد

بعد از باز کردن درب باتری، وقت آن است که باتری را جدا کرده و با کمک کارد، آن را به آرامی بیرون بکشید. در این مرحله، بهتر است موردی که در مورد جفت کنندگی قطب ها به خاطر داشته باشید تا بتوانید بعداً دوباره باتری را به درستی نصب کنید.

 

مایع داخل باتری اتمی چیست؟

مایع داخل باتری اتمی یک حلال الکترولیتی است که درون باتری قرار می‌ گیرد. این حلال عملکرد مهمی را در باتری اتمی ایفا می‌کند. اولین عاملی که باید در مورد مایع داخل باتری اتمی بدانیم، نوع حلال استفاده شده است. یکی از معروف‌ ترین حلال‌ های مورد استفاده در باتری‌ های اتمی هیدروکسید پتاسیم (KOH) است. این حلال به عنوان حامل برای یون‌ ها عمل می‌ کند و کاتد و آند را با هم متصل می‌ کند.

مایع داخل باتری اتمی می‌ تواند گرمای تولید شده توسط باتری را به خوبی جذب کند و جلوی افزایش دما را بگیرد. این بدان معنی است که مایع درون باتری باید سازگاری مناسبی با سلول باتری داشته باشد تا از خرابی و آسیب دیدگی به شدت در دمای بالا جلوگیری کند. از آنجا که باتری اتمی برای استفاده در نیروگاه های هسته‌ ای و سیستم‌ های فضایی مورد استفاده قرار می‌ گیرد، مایع داخل باتری اتمی می‌ بایستی نیرویی به خود بگیرد که به جایگاه عملکرد این سیستم‌ ها بخوبی بپوشاند. به همین دلیل، سیستم‌ های خنک کننده قدرتمندی در این باتری‌ ها استفاده می‌ شود تا دمای آن‌ها را در حد مطلوبی نگه دارند.

احیا باتری اتمی

احیای باتری اتمی یک فرآیند پیچیده و حساس است که برای انجام آن باید از تجهیزات و دانش مورد نیاز برخوردار باشید. در ادامه به چند روش معمول برای احیا باتری اتمی اشاره خواهیم کرد.

 1. ریست باتری: این روش از طریق قطع و مجدد اتصال باتری به دستگاهی که از آن استفاده می‌ کنید، صورت می‌ گیرد. با انجام این عملیات، فشار الکتریکی درون باتری صفر شده و باعث می‌شود که باتری بتواند دوباره شارژ شود.
 2. استفاده از شارژر خاص: برخی شرکت‌ ها شارژر های خاصی را برای احیای باتری اتمی عرضه می‌ کنند. این شارژر ها با قابلیت مدیریت جریان الکتریکی، توانایی احیای باتری را دارند و می‌ توانند شارژ باتری را بهبود بخشید.
 3. استفاده از روش‌ های نرم‌ افزاری: برخی دستگاه‌ ها دارای نرم‌ افزارهای خاصی هستند که قادر به شناسایی و تشخیص وضعیت باتری هستند. با استفاده از این نرم‌افزار ها، می‌ توان وضعیت باتری را تجزیه و تحلیل کرده و روش‌ های مناسب احیا را پیشنهاد داد.

چگونه باتری اسیدی را شارژ کنیم؟

کاربرد باتری اسیدی، در بسیاری از وسایل الکترونیکی بسیار شایع است. در زیر، به شما روشی که باید برای شارژ کردن باتری اسیدی استفاده کنید را توضیح خواهیم داد.

 1. پیدا کردن منبع تغذیه:

اولین قدم برای شارژ کردن باتری اسیدی، پیدا کردن منبع تغذیه مناسب است. بهتر است از یک شارژر مخصوص استفاده کنید که برای باتری های اسیدی طراحی شده باشد.

 1. اتصال کابل ها:

سپس، کابل مثبت شارژر را به پایه مثبت باتری و کابل منفی را به پایه منفی باتری متصل کنید. اطمینان حاصل کنید که اتصالات به درستی انجام شده و همه چیز محکم است.

 

چگونه باتری اسیدی را شارژ کنیم؟

 

 1. تنظیمات شارژر:

حالا می توانید تنظیمات شارژر را برای باتری اسیدی تنظیم کنید. برخی از شارژرها عملکرد خودکار دارند و باتری را به طور اتوماتیک تشخیص داده و شارژ می کنند. اما اگر شارژر شما این قابلیت را ندارد، باید تنظیمات مناسب را به صورت دستی انجام دهید. در این مرحله، شما باید ولتاژ و جریان خروجی را تنظیم کنید تا به پیشنهادات تولیدکننده اطلاع داشته باشید.

 1. زمان شارژ:

حالا تنها باقیمانده شارژ کردن باتری است. زمان شارژ معمولاً به ولتاژ و جریان خروجی شارژر و همچنین وضعیت باتری بستگی دارد. برخی از شارژرها دارای نشانگر های LED هستند که نشان دهنده وضعیت شارژ باتری می باشند. پس از اتمام شارژ، برقراری اتصال بین کابل های شارژر و باتری را قطع کنید.

باطری اسیدی یا اتمی؛ کدام بهتر است؟

در بالا به مقایسه کامل باطری های اسیدی و اتمی پرداختیم و دیدیم هر یک از آنها چه مزایایی دارد و کدام بهتر است. اگر چه به طور کلی پاسخ به سوال باتری اتمی بهتر است یا اسیدی، جواب قاطعی نمی توان داد ولی از نظر هزینه نهایی یا طول عمر باطری های اتمی بهتر هستند.
دقت داشته باشید باتری های اتمی در صورت باکیفیت بودن می تواند 5 سال یا حتی بیشتر کار کند. بنابراین مهم خریداری باتری اتمی یا اسیدی نیست، مهم کیفیت باتری تهیه شده می باشد. زیرا در برخی از موارد یک باتری اسیدی با کیفیت ممکن است از باتری بی کیفیت اتمی بیشتر کار کند. از این رو توصیه می شود هنگام خرید باطری خودرو به میزان رضایت مشتریان و کیفیت آن برند نیز توجه کافی داشته باشید و صرفا به دلیل اسیدی یا اتمی بودن باتری، خریداری نکنید.

به اشتراک گذاری
دیـدگاه کاربران

دیـدگاه کاربران

خوشحال میشویم تا ازدیدگاه شما در رابطه با این مقاله آگاه شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *