علت نویز دوربین مدار بسته و راهکارهای رفع آن
مارس 6, 2022
آموزشگاه برق گستران

 نویز در دوربین مداربسته از مهم‌ترین مشکلات دوربین مدار بسته به شمار می‌رود، زیرا اختلال موجود در دوربین‌های امنیتی می‌تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد. برای رفع و حذف نویز و پارازیت تصویر و میکروفن دوربین مدار بسته باید ابتدا انواع آن و علت‌های مربوط به آن را بدانید و سپس روش‌های حذف نویز دوربین مداربسته را بررسی و امتحان کنید. اگر با مشکلات نویز دوربین مداربسته روبرو هستید، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید و این متن را مطالعه بفرمایید. در صورت تمایل به یادگیری نصب دوربین‌های مدار بسته به شما توصیه می‌کنیم در دوره آموزش نصب دوربین مداربسته آموزشگاه برق گستران ثبت نام و شرکت نمایید.

نویز دوربین مدار بسته چیست؟

انواع اختلالات مربوط به تصویر و صدای دوربین مداربسته مانند پرش تصویر، انحراف و موجی شدن تصویر، برفکی شدن تصویر، نویز صدای دوربین مداربسته، نویز میکروفن دوربین مداربسته و … انواع نویز در دوربین مداربسته به شمار می‌روند.

در صورتی که دوربین دارای قابلیت‌های خاصی را که مدنظر و مورد نیاز برای محیط هست، نداشته باشد، ممکن است در زمان استفاده  از آن دچار نویز شود. در این مقاله به صورت اختصاصی به دلایل ایجاد و روش‌های رفع نویز تصویر دوربین مداربسته پرداختیم.

برخی از دلایل نویزهای دوربین مداربسته از جمله نور ناکافی، خرید و استفاده از دوربین و کابل‌های بی کیفیت، کابل کشی از مسافت‌های خیلی دور، اتصالات ضعیف در هنگام نصب، بالا بودن دمای محیط دوربین، استفاده از منبع تغذیه نامطلوب و… می‌باشند.

هر یک از موارد ذکر شده دلیل نویز در دوربین های مدار بسته می‎‌باشند که هر یک را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

 

نویز دوربین مدار بسته چیست؟

 

انواع نویز دوربین مدار بسته

اختلال در فرآیند ارسال و دریافت تصویر می‌تواند سبب ایجاد نویز در تصویر دوربین مداربسته شود. نویزهایی که به تصویر دوربین‌های حفاظتی ارتباط دارند می‌توانند به دو دلیل نویزهای الکترونیکی و یا نویز الکترومغناطیسی به وجود بیایند.

برفکی شدن تصویر دوربین مداربسته و یا تصاویر نقطه نقطه رنگی از نویزهای رایج دوربین مداربسته هستند که در اکثر موارد به دلیل کمبود نور محیط و تقویت زیاد تصویر می‌باشد. در واقع این نویزها در تصویر جزء دسته نویز الکترونیکی دوربین مداربسته قرار می‌گیرند.

دوربین‌های مداربسته به نور حساسیت دارند. بدین معنی که در صورتی عدم تأمین نور مورد نیاز برای تشکیل تصویر دوربین مداربسته، مداری الکترونیکی سبب تقویت سیگنال تصویر خواهد شد. این تقویت سیگنال همچنین سبب تقویت نویز تصویر شده و دانه‌های ریزی روی تصویر ایجاد می‌شوند.

در صورتی که موجی شدن تصویر دوربین مداربسته و همچنین اختلال به صورت چند خط روی تصویر، به دلیل نویز الکترومغناطیسی به وجود خواهد آمد. در این زمان با ایجاد اختلال در سیگنال رسانی به تصویر بر اثر امواج الکترومغناطیسی روبرو هستید. به وجود آمدن این نویزها می‌توانند دلایل متفاوتی داشته باشند که هر کدام روش‌های برطرف کردن خاصی دارند.

این دو نوع اختلالات روش‌های متفاوتی برای رفع و برطرف شدن دارند که به آن‌ها اشاره شده است.

 

علت نویز دوربین مدار بسته و روش های رفع آن

دلایل گوناگونی باعث نویز در دوربین های مدار بسته می شود. در این بخش با این دلایل آشنا شویده و نحوه رفع این مشکلات را بررسی خواهیم کرد.

1- اهمیت کیفیت دوربین، تجهیزات و نصب آن

یکی از دلایل مهم برای ایجاد نویز در تصاویر و صداهای دوربین مداربسته استفاده از دوربین، کابل‌ها یا فیش‌های غیراستاندارد است.

روش رفع مشکل نویز در دوربین مداربسته در این دسته از موارد، بسیار بدیهی است. برای برطرف شدن مشکلات مربوط به دیتاهای دوربین مدار بسته باید دوربین‌ها و کابل‌هایی را خریداری کنید که علاوه بر کیفیت مطلوب و استاندارد، قابلیت‌های مورد نیاز شما را داشته باشند.

نویز دوربین مدار بسته در این موارد به شکل پرش تصویر و یا مشاهده یک هاله سیاه روی تصویر می‌باشد. علت این اختلالات می‌تواند به دلیل مشکلات مربوط به کیفیت پایین تجهیزات مورد استفاده و یا نصب و ارت نادرست آن‌ها باشد.

علت نویز دوربین مدار بسته و روش های رفع آن

 

برای رفع این موضوع اگر ارت کردن در زمان نصب دوربین مداربسته با مشکل مواجه باشد، بهتر است روش‌هایی مانند انتخاب محل و فاصله مناسب برای نصب دوربین و همچنین استفاده از مواد عایق مانند چوب یا پلاستیک برای قرار گرفتن دوربین را امتحان کنید تا نویز مربوط به دوربین از بین برود.

حتماً بخوانید: راهنمای جامع تنظیمات دوربین مدار بسته

2- میزان نور محیط و اختلال در تصویر

در صورتی که قصد دارید علت برفکی شدن دوربین مداربسته را که مربوط به نویز الکترونیکی می‌باشد، برطرف کنید، باید نور محیط اطراف دوربین مدار بسته را افزایش داد.

روش دیگری برای رفع این مشکل در دوربین‌های مدار بسته وجود دارد. شما می‌توانید از دوربین مداربسته‌ای استفاده کنید که به نور کمی نیاز داشته باشد تا دچار تقویت سیگنال به دلیل کمبود نور محیط نشود. همچنین نصب دوربین در محلی مناسب می‌تواند به تأمین نور مورد نیاز دستگاه کمک کند تا با این مشکل روبرو نشوید.

 

3- طولانی شدن مسافت کابل کشی دوربین مداربسته

علت نویز در دوربین مدار بسته به دلیل مشکلات نویز الکترومغناطیسی می‌تواند به دلیل طولانی شدن کابل کشی برای نصب دوربین امنیتی باشد.

در این صورت باید با توجه به نوع کابل مورد استفاده در زمان نصب دوربین مداربسته، طول مناسب آن را استفاده کرد. به عنوان مثال در صورتی که از کابل مسی RG59 استفاده می‌کنید، می‌توانید طولی حدود 500 متر را برای آن در نظر بگیرید.

اگر مسیر کابل کشی دوربین شما طولانی‌تر از 500 متر می‌باشد، باید از کابل با کیفیت‌تر استفاده نمایید.

روش دیگر حذف نویز دوربین مدار بسته به دلیل نویز الکترومغناطیسی استفاده از انواع مدل‌های دستگاه ویدیو بالون یا UTP Balun است. این دستگاه یک نویز گیر دوربین مداربسته به حساب می‌آید و تقویت سیگنال تصویر را برای دوربین مداربسته انجام می‌دهد.

4- دمای بالای هوای اطراف دوربین حفاظتی

با افزایش دمای هوای محیط اطراف دوربین، مقاومت الکتریکی سیم و کابل دوربین افزایش یافته و سیگنال در طول مسیر افت بیشتری خواهد داشت.

برای رفع این مشکل در دوربین‌های مداربسته باید بهترین موقعیت را برای نصب و جایگذاری آن‌ها در نظر بگیرید، به گونه‌ای که در معرض نور مستقیم خورشید و حرارت آن قرار نگیرند.

 

دمای بالای هوای اطراف دوربین حفاظتی

 

5- قرار گرفتن کابل دوربین مدار بسته در نزدیکی منبع الکترومغناطیس

اگر در زمان نصب کابل‌های دوربین امنیتی، آن‌ها را در نزدیکی کابل برق، ترانس برق و … قرار داده باشید، متوجه نویز زیاد و نسبتاً دائمی در تصویر دوربین خواهید شد.

برای برطرف کردن این علت نویزهای الکترومغناطیسی باید کابل‌های برق و کابل‌های دوربین مدار بسته را در مسیرهای متفاوتی قرار دهید. همچنین می‌توانید این کابل‌ها را با لوله‌های فلکسی عایق بندی کنید یکی از بهترین روش‌های عایق بندی این کابل‌ها استفاده از SFTP است.

روش دیگر این است که کابل‌ها را در داکت‌های جداگانه قرار دهید. یک اقدام مناسب دیگر برای برطرف کردن مشکل تصویر دوربین امنیتی این است که در صورت استفاده از لوله‌های فلزی در کابل کشی باید حتماً لوله‌ها را ارت کنید.

6- اتصال نادرست فیش‌های BNC یکی از علت‌های نویز تصویر دوربین مدار بسته

اگر کابل به درستی به فیش BNC وصل نشده باشد، افت سیگنال سبب اختلال در تصویر دوربین مداربسته خواهد شد.

در این صورت برای برطرف کردن نویز تصویر دوربین مداربسته باید از فیش‌های لحیمی BNC استفاده نمایید تا تصویر موجی و یا خطوط ایجاد شده روی تصویر از بین بروند.

 

7- نشت برق از کابل‌ها و سیم‌های اطراف

اگر اتصال برق بین فیش‌ها و کابل‌های اطراف با دوربین مداربسته برقرار شود، نویز به وجود خواهد آمد. به عنوان مثال می‌توان به مواردی اشاره کرد که اتصال بین فیش‌های BNC به فلزات سقف‌های کاذب ایجاد می‌شود و در صورت نشت برق در فلزات سقف، جریان برق در کابل‌های دوربین مداربسته نیز ایجاد می‌شود.

این جریان سبب به وجود آمدن نویز در تصویر خواهد شد. برای رفع این مشکل باید تمام کابل‌ها و فیش‌ها را عایق بندی کنید و همچنین ارت کردن تمام قسمت‌های مربوط به دوربین مدار بسته در زمان نصب است.

نشت برق از کابل‌ها و سیم‌های اطراف

 

حتماً بخوانید: تنظیمات دید در شب دوربین مدار بسته

8- نامناسب بودن منبع تغذیه دوربین مدار بسته

اگر آداپتور یا منبع تغذیه دوربین مداربسته مناسب با دوربین مداربسته خود استفاده نکنید و ولتاژ خروجی از حد استاندارد آن بیشتر باشد، در تصویر دوربین نویز ایجاد می‌شود.

اگر پتانسیومتر در منبع تغذیه وجود داشته باشد، ولتاژ ارسالی به سمت دوربین را تغییر می‌دهد. در نتیجه ولتاژ در مسیر تنظیم می‌شود و نویزهای تصویر دوربین مداربسته کمتر خواهند شد.

 

9- روش دیجیتال رفع نویز دوربین مدار بسته

در صورت وجود نویز در دوربین مداربسته می‌توان از یک روش دیجیتالی که ار طریق چند شرکت سازنده دوربین‌های مداربسته در دسترس قرار گرفته است، استفاده کرد تا آن را برطرف نمود.

با استفاده از قابلیت DNR نویزهای دوربین امنیتی کاهش یافته و کیفیت تصویر دوربین افزایش می‌یابد. این امکانات در همه انواع دوربین‌های مداربسته وجود ندارد، شما می‌توانید در زمان خرید دستگاه، از انواعی خریداری کنید که این قابلیت در آن‌ها تعبیه شده باشد.

روش دیجیتال رفع نویز دوربین مدار بسته

جمع بندی

شدت یافتن نویز در اطلاعات ارسالی دوربین مداربسته می‌تواند آزار دهنده باشد و در موارد مهمی که به بررسی این دیتاها نیاز باشد، فرد یا افراد را دچار سردرگمی و اشتباه کند. اگر موارد و نکات ذکر شده در این مقاله را در زمان خرید و نصب دستگاه و تجهیزات آن به درستی اجرا و رعایت نمایید، میزان نویز تصویر دوربین مداربسته حذف یا کاهش می‌یابد و کیفیت اطلاعات در دوربین مداربسته شما بالاتر می‌رود. اگر قصد دارید میزان نویز دستگاه نصب شده خود را کاهش دهید، می‌توانید از دستگاه نویز گیر دوربین مدار بسته استفاده کنید تا مشکل شما برطرف شود.

به اشتراک گذاری
دیـدگاه کاربران

دیـدگاه کاربران

خوشحال میشویم تا ازدیدگاه شما در رابطه با این مقاله آگاه شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *