رفع مشکل آب ریزی کولر گازی (اسپیلت)
اکتبر 31, 2023
آموزشگاه برق گستران

آب دادن، نشتی و ریزش آب از کولر گازی یکی از دیگر مشکلات کولر گازی است که بسیاری از افراد با آن روبه رو می شوند. اگر متوجه شدید که کولرگازی شما نشتی دارد و آب می دهد، حتما لازم نیست با یک تعمیرکارتماس بگیرید. بهتر است کولرگازی خود را به طور منظم در بهار و پاییز سرویس کنید تا از بروز آبریزی و مشکل تخلیه کولرگازی مواجه نشوید. ما در این مقاله به راه حل برطرف کردن مشکل آب دادن اسپلیت و آموزش رفع آبریزی کولر گازی می پردازیم.

همچنین در دوره آموزش تعمیرات کولر گازی به صورت تخصصی این مشکل و دیگر مشکلات کولر بررسی و نحوه عیب یابی و تعمیر آن آموزش داده می شود.

علت آب دادن کولر گازی

آب دادن کولر گازی می‌ تواند ناخوشایند باشد و در صورت عدم رسیدگی به آن، ممکن است به آسیب رساندن به دستگاه یا فضای داخلی منجر شود. برای حل نشتی کولر گازی، اولین قدم باید یافتن علت اصلی آبریزی باشد. در ادامه به عواملی که می‌ توانند موجب آب دادن کولر گازی شوند، می‌ پردازیم.

علت آب دادن کولر گازی

چرا کولر آب می دهد؟

 1. بسته بودن خطوط لوله‌ ها: یکی از علت‌ های اصلی آبریزی کولر گازی، بسته بودن یا ترک خوردگی در خطوط لوله‌ ها است. این مشکل ممکن است باعث نشتی آب درون سیستم شده و در نتیجه آبریزی رخ دهد.
 2. پمپ آب خراب یا نامناسب: پمپ آب که مسئول چرخش و جابجایی آب درون کولر گازی است. می‌ تواند علت آبریزی باشد. اگر پمپ آب خراب یا نامناسب باشد، نمی‌ تواند به درستی کار کند و باعث فشار آب بیش از حد درون دستگاه می‌ شود.
 3. خرابی سوئیچ فشار: سوئیچ فشار در کولر گازی به منظور کنترل فن‌ ها و کمپرسور استفاده می‌ شود. اگر این سوئیچ خراب شود، ممکن است دستگاه بیش از حد سرد شود و آبریزی رخ دهد.
 4. لوله تخلیه مسدود: لوله تخلیه آب که معمولا در نزدیکی کولر قرار دارد، می‌ تواند به دلیل مسدود شدن باعث آبریزی شود. اگر لوله تخلیه مسدود باشد، آب نمی‌ تواند به درستی جریان یابد و بازمانده‌ ای به دستگاه تولید شده و آبریزی رخ می‌دهد.

سوالات متداول مشکل آب دادن اسپلیت و آموزش رفع آبریزی کولر گازی

 1. علت آب دادن کولر گازی چیست؟
 2. چرا آب کولر گازی به درستی تخلیه نمی شود؟
 3. دلیل آب دادن کولر گازی چیست؟
 4. علت آبریزی کولر گازی چیست؟
 5. علت پرتاب اب از کولر دوتیکه چیست؟
 6. چرا کولر گازی آب میدهد ؟
 7. علت اب ریختن کولر پنجره ای چیست؟

آموزش رفع آبریزی کولر گازی و حل مشکل چکه کردن اسپیلت

آب دادن کولر گازی

اگر هرگونه نشتی یا آبریزی از کولرگازی را مشاهده کردید ، قبل از این که شرایط بدتر شود، خیلی سریع این مشکل را برطرف کنید. نشتی کولرهای گازی می تواند سقف ، دیوارها و هر چیز دیگری را در مجاورت خود خراب کند. اگر متوجه آب زیر کولرگازی خود شدید ، آن را فورا خاموش کنید و یا با تعمیرکار تماس بگیرید یا مراحل زیر را دنبال کنید:

1. رفع ترک خوردگی سینی تخلیه کولرگازی

سینی تخلیه زیر سیم پیچ اواپراتور شما قرار دارد و قطرات آب را از داخل کولرگازی شما جمع آوری می کند. در صورت ترک خوردگی ، زنگ زدگی یا جابجایی ، آب نمی تواند به درستی در تخلیه شود. سینی تخلیه کولرگازی در زیر آن (جاییکه کویل اواپراتور را در خود جای داده است) قرار دارد و هرگونه قطرات میعان را از کولرگازی شما می گیرد. هنگام خاموش بودن دستگاه ، سینی و لوله تخلیه کولرگازی را از نظر نشتی بررسی کنید. لوله معمولاً به سینی چکه کننده شما متصل شده و میعانات را به بیرون تخلیه می کند.

برای تمیز کردن سرپوش سرریزشده، ازجاروبرقی استفاده کنید و قسمت پایین ، گوشه ها و لبه ها را با چراغ قوه بررسی کنید. شما می توانید مخزن تخلیه ترک خورده را به طور موقت با درزگیر آب تعمیر کنید ، اما بهتر است قطعۀ آسیب دیده را تعویض کنید.

به خاطر داشته باشید که معمولاً دو سینی تخلیه وجود دارد ، یکی در زیر سیم پیچ های تبخیر کننده کولرگازی (ثابت) و دیگری در زیر کولرگازی (قابل جدا شدن) قرار دارد. اگر تصمیم دارید نشتی را متوقف کنید باید سینی اصلی را با کمک یک تعمیرکار تعویض کنید زیرا در جای خود ثابت شده است ، اما سینی های کمکی را می توانید خودتان تعویض کنید.

 2. حل انسداد لولۀ آبکشی کولرگازی

جلبک ها و کپک ها می توانند لوله تخلیه میعانات تهویه مطبوع شما را مسدود کنند.  هر چند ماه مقداری سرکه در لوله تخلیه خود بریزید تا هرگونه جلبک یا کپک از بین برود.  همچنین می توانید لوله تخلیه خود را با یک محلول مرطوب یا خشک پاک کنید یا اگر با آموزش رفع آبریزی کولر گازی نتوانستید اینکار را انجام دهید، با تعمیرکار اسپلیت تماس بگیرید.

3. رفع انسداد فیلتر هوای کولرگازی

کولر گازی برای عملکرد بهتر به جریان هوای مناسب نیاز دارد.  اگر فیلتر هوای کولرگازی مسدود شده باشد ، جریان هوا محدود شده و منجر به مشکلات مختلفی می شود ، از جمله کویل های تبخیر کننده یخ زده که نشتی آب پیدا می کنند. فیلتر هوا را هر 30تا 60 روز یکبار تعویض کنید تا از بروز این مشکل جلوگیری شود.

4-حل مشکل انجماد کویل های تبخیر کننده کولرگازی

یکی از دلایل نشتی کولر گازی، مسدود شدن فیلتر هوای آن است. هنگامی که فیلتر هوای شما کثیف است ، هوا نمی تواند به راحتی از آن عبور کند و باعث یخ زدن سیم پیچ های اواپراتور می شود. از آنجایی که مبرد از سیم پیچ های اواپراتور شما عبور می کند و برای جذب گرما به جریان هوای مناسب نیاز دارد ، در صورت محدودیت جریان هوا ، یخ ایجاد شده و آب چکه می کند.انجماد کویل های تبخیر کننده می تواند در اثر کثیفی ، مسدود شدن دریچه ها ، خراب شدن موتور یا کمبود مبرد ایجاد شود.

انجماد کویل های تبخیر کننده به این معنی است که مبرد شما دیگر نمی تواند گرمای خانه شما را جذب کند که منجر به گرمی هوا و مشکلات احتمالی برای کمپرسور کولرگازی از قبیل سوختن کمپرسور کولر گازی یا خوب کار نکردن آن می شود. در صورت انجماد اواپراتور ، بلافاصله دستگاه را خاموش کرده و تا زمانی که علت مشکل برطرف نشده است ،  آن را روشن نکنید.

با تعویض فیلتر هوای خود هر 30-90 روز یکبار و عدم پوشاندن دریچه هوای کولرگازی، می توانید از انجماد کویل های تبخیر کننده جلوگیری کنید.

در تابستان که سیستم تهویه مطبوع شما به مدت طولانی کار می کند ، باید فیلتر هوا را به دفعات بیشتری تعویض کنید. اگر تعویض فیلتر هوا و پاکسازی تمام دریچه ها مشکل را برطرف نکرد ، ممکن است شارژ مبرد پایین باشد که در این صورت به خدمات تعمیرکار نیاز خواهید داشت.

حتما بخوانید:نحوه شارژ گاز کولر گازی؛ نحوه تشخیص کمبود گاز کولر گازی

5- باز کردن لوله تخلیه میعانات گازی

یکی از دلایل دیگری که ممکن است باعث نشتی کولرگازی شما شود ، مسدود شدن لوله تخلیه است. اگر ابزارهای لازم را دارید ، خودتان می توانید با آموزش رفع آبریزی کولر گازی، دست به کار شوید و نیازی به تعمیرکار نیست.

لوله میعانات می تواند توسط کپک ، جلبک و رسوبات مسدود شود. لازم است هر چند وقت یکبار لوله تخلیه را پاکسازی کنید. می توانید با یک تعمیرکار تماس بگیرید یا سعی کنید خودتان این کار را انجام دهید:

 1. لوله PVC را در نزدیکی سینی تخلیه کنترل کننده هوا پیدا کنید. باید یک لوله با زاویه 90 درجه بهم با درپوشی بالای آن چسبیده باشد.
 2. درپوش را باز کرده و مقداری سرکه را در لوله تخلیه بریزید. انجام این کار هر چند ماه یکبار باعث از بین رفتن جلبک ها یا کپک های ایجاد شده در لوله کولرگازی می شود. اگر لوله تخلیه شما همچنان مسدود است ، بهتر با تعمیرکار تماس می گیرید.
 3. لوله تخلیه میعانات خارجی کولرگازی را در نزدیکی دستگاه کندانسور قرار دهید و دستگاه وکیوم را به آن متصل کنید.

سیستم های تهویه مطبوع مدرن دارای کلیدهای خاموشی خودکار در مواقع مسدود شدن فیلترهای هوا و لوله میعانات هستند. اگر کولرگازی روشن نمی شود ، ابتدا فیلتر هوا و لوله تخلیه را بررسی کنید.

علت ریزش آب از کمپرسور کولر گازی

در زیر به برخی از علل ریزش آب از کمپرسور کولر گازی اشاره خواهیم کرد.

علت ریزش آب از کمپرسور کولر گازی

علت اب ریختن اسپیلت از جلو پنل دو تکه

 1. خرابی لوله‌ ها:

یکی از علل ریزش آب از کمپرسور کولر گازی ممکن است خرابی لوله‌ ها باشد. در صورتی که لوله‌ ها نشتی داشته باشند یا خراب شده باشند، آب می‌ تواند از کمپرسور خارج شود.

 1. فشار بالا در دستگاه:

فشار بیش از حد درون کمپرسور کولر گازی می‌تواند باعث ریزش آب شود. این مسئله معمولاً به دلیل مشکل در تنظیم فشار کمپرسور یا عدم تعمیر به موقع مشکلات در سیستم است.

 1. انسداد لوله‌ها:

انسداد لوله‌ ها نیز می‌ تواند علت ریزش آب از کمپرسور کولر گازی باشد. در صورتی که لوله‌ ها به دلیل گرفتگی با خاک، چربی یا سایر ذرات آلوده شوند، جریان آب دچار مشکل می‌شود و ممکن است از کمپرسور کاهش یابد و آب به بیرون برود.

علت آب ریختن اسپیلت از جلو پنل دو تکه

یکی از علل رایج برای آب ریختن اسپیلت از جلو پنل دو تکه، نصب نادرست و ناصحیح آن است. هنگام نصب اسپیلت، اطمینان حاصل کنید که پنل دو تکه به درستی در دیوار نصب شود و در سطح مناسب قرار بگیرد. در غیر این صورت، در تمامی لحظات که سیستم فعال سازی شده است، قطره های آب ممکن است از پنل ناصحیح بیرون بریزد و از طریق پنجره ها و سایر نقاط دیوار به داخل فضا و شرایط موجود ریخته شود. علاوه بر این، استفاده از قدرت کمپرسورهای نامناسب و تنظیم ناصحیح فشار هوا در اسپلیت ها می تواند به نشت آب از پنل دو تکه منجر شود. در این صورت، فشار آبی که بین دو بخش پنل دو تکه وجود دارد، علاوه بر حجم مناسب، نیز باید به درستی تنظیم شده باشد تا از نشت آب جلوگیری شود.

علت آب دادن پنل بیرونی کولر گازی در زمستان

آب دادن پنل بیرونی کولر گازی در زمستان عملی است که به منظور تسریع فرایند خنک کردن اجزای داخلی کولر گازی در دماهای پایین‌ تر صورت می‌ گیرد. زمانی که در فصل زمستان دما پایین می‌ رود، آبی که در نازل‌ ها و صفحه گریل پنل بیرونی قرار دارد، تبدیل به یخ می‌شود و ممکن است مسدود شود. اگر پنل بیرونی کولر گازی مسدود شود، توانایی عملکرد کولر گازی به طور کامل کاهش می‌یابد و در برخی موارد ممکن است خرابی و تعطیل شدن سیستم را به همراه داشته باشد.

عمدتاً علت آب دادن پنل بیرونی کولر گازی در زمستان، جلوگیری از تجمع یخ در این قسمت است. با آب دادن پنل بیرونی، یخ‌ها از بین می‌روند و جریان آب از طریق نازل‌ها و صفحه گریل ممکن است باعث آب‌شستگی کامل این قسمت شود. این عمل باعث می‌شود که قسمت پنل بیرونی از یخ و برف پاک شده و عملکرد کولر گازی به طور اثربخش‌تری ادامه یابد.

علت آب دادن پنل بیرونی کولر گازی در زمستان

علت آب دادن پنل بیرونی کولر گازی در تابستان

اصلی ترین دلیل آب دادن پنل بیرونی کولر گازی، رطوبت بالا و درجه حرارت بالا است. در تابستان، هنگامی که هوا داغ است و رطوبت نسبی بالاست، این پدیده بیشتر شایع میشود. رطوبت هوا در این دوران بیشتر از عادت بوده و بر روی لوله های خنک کننده چسبیده و به عنوان یک لوله آبی عمل میکند. از جمله دیگر دلایل آب دادن پنل بیرونی کولر گازی، میتوان به عواملی مانند کیفیت بالای آب، فشار آب، زاویه نصب کولر گازی، عدم عملکرد صحیح در پردازنده یا درایو ها و همچنین عدم کفایت در سرد کردن هوا اشاره کرد. به عنوان یکی از روش های پیشگیری در مواجهه با این مشکل، میتوان در هنگام نصب کولر گازی، زاویه نصب را با دقت و صحیح انجام داد. همچنین اطمینان حاصل کنید که فشار آب صحیح است و دوره های نگهداری و سرویس کردن منظم را انجام دهید تا عملکرد مناسب را داشته باشد.

نتیجه گیری

در این مطلب علت آب دادن کولر و روش رفع مشکل آب ریزی اسپیل را بررسی نمودیم. امروزه افراد زیادی از طریق دوره آموزشی تعمیر اسپلیت به بازار کار این رشته ورود می کنند و به دلیل گستردگی استفاده از این کولرها می توان شغل تعمیر کولرهای گازی را یک شغل موفق و آینده دار تلقی کرد. برای آموزش رفع آبریزی کولر گازی مراکز مختلفی دوره آموزش فنی حرفه‌ای تعمیرات کولر گازی را برگزار می کنند که یکی از بهترین آنها آموزشگاه برق گستران است و افرادی زیادی از طریق آموزش های این مرکز به بازار کار آزاد و استخدامی این رشته ورود کرده اند.

به اشتراک گذاری
دیـدگاه کاربران

دیـدگاه کاربران

خوشحال میشویم تا ازدیدگاه شما در رابطه با این مقاله آگاه شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه برای “رفع مشکل آب ریزی کولر گازی (اسپیلت) ”

 1. حامد گفت:

  سلام، من رو حالت تابستانه کولرم آبریزش داره ولی زمستانه میذارم درست میشه

  1. هانی گفت:

   بهتره با تعمیرکار تماس بگیرید.