علت روغن سوزی ماشین
سپتامبر 19, 2023
آموزشگاه برق گستران

روغن سوزی ماشین یکی از رایج ترین مشکلاتی است که برای خودرو پیش می آید. علت روغن سوزی ماشین عوامل گوناگونی می باشد. اگر قصد رفع روغن سوزی خودرو را دارید بهتر است با علائم روغن سوزی ماشین آشنا باشید و از بروز آنها پیشگیری کنید. در این مطلب قصد داریم شما را به مهم ترین دلایل روغن سوزی ماشین آشنا کنیم و پس از آن راهکارهایی طلایی برای جلوگیری از بروز این مشکل در خودرو مطرح نماییم. همچنین با هزینه روغن سوزی ماشین نیز آشنا شویم.

اگر از علاقه مندان به مکانیکی خودرو هستید و می خواهید به صورت حرفه ای مکانیکی را یاد بگیرید توصیه می کنیم در دوره آموزش مکانیک خودرو برق گستران ثبت نام کنید.

روغن سوزی ماشین چیست؟

اجازه دهید پیش از آنکه به بررسی دلایل روغن سوزی خودرو بپردازیم شما را با مفهوم روغن سوزی ماشین آشنا کنیم. به طور کلی روغن سوزی به معنای آن است که موتور روغن ماشین و سوخت را با هم بسوزاند، این موضوع بیشتر در خودروهای قدیمی و فرسوده دیده می شود، البته این بدان معنا نیست که روغن سوزی در خودروهای جدید دیده نشود اگر از خودرو به خوبی استفاده نکنید ممکن است در خودروهای جدید نیز شاهد روغن سوزی باشیم.

خروج دود آبی رنگ از اگزوز از رایج ترین نشانه های روغن سوزی ماشین است. البته علاوه بر خروج دود آبی رنگ، معمولا روغن سوزی نشانه های دیگری نیز دارد که در این مطلب به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

حتما بخوانید: مدارک و شرایط تعویض پلاک خودرو در سال 1400

علت و دلایل روغن سوزی ماشین

دلایل گوناگونی باعث روغن سوزی ماشین می شود. در این بخش قصد داریم مهم ترین دلایل و علل را بررسی نماییم.

1.نشتی روغن علت روغن سوزی ماشین

نشت روغن را می توان رایج ترین و اصلی ترین علت روغن سوزی ماشین قلمداد نمود. استفاده از روغن موتور در خودرو با هدف خنک سازی و کاهش اصطکاک میان قطعات پیشرانه صورت می گیرد. ورود روغن به موتور، موجب تجزیه و جذب حرارت و متعاقب آن، خنک شدن قطعات و اجزای پیشرانه می شود. در صورت نشت روغن، خاصیت پاک کنندگی، پاکسازی و روانکاری روغن از دست می رود.

در این شرایط به علت قرار گرفتن روغن موتور در معترض دما و حرارت بالا، بوی سوختن روغن احساس خواهد شد. با باز کردن کاپوت ماشین این بو به خوبی استشمام می شود.

نشتی روغن علت روغن سوزی ماشین

2.روغن سوزی خودرو به علت خرابی رینگ پیستون

فرسوده شدن رینگ پیستون نیز می تواند علت روغن سوزی خودرو  باشد.

روغن کاری بین دیواره های پیستون و سیلندر، در کنار کنترل روغن، از وظایف مهم رینگ پیستون محسوب می شود. این قطعه زمینه مناسب برای روغن کاری و روانکاری سیلندرها را تا اندازه مشخصی فراهم می آورد. همچنین، از ورود روغن بیش از حد به این قطعات جلوگیری به عمل می آورد.

در صورت فرسوده شدن یا آسیب دیدن رینگ های پیستون، میزان روغن بیشتری به سیلندرها وارد شده و در اثر مخلوط شدن با سوخت و هوای موجود در این قسمت ها، می سوزد. در این شرایط با مشکل روغن سوزی ماشین مواجه می شوند.

3.فرسوده شدن پیچ و مهره و واشر درب سوپاپ

عملکرد بهینه و مطلوب پیشرانه خودرو توسط سوپاپ ها محقق می شود. مخلوط سوخت و هوا، از طریق دریچه های ورودی سوپاپ به سیلندرها وارد می شود. همچنین، خروج و تخلیه گازهای اضافی سوزانده شده از سیلندرها، توسط دریچه های خروجی سوپاپ صورت می گیرد. روغن موتور ضمن خارج شدن از محفظه های احتراق، فرآیند روغن کاری سیستم را عملیاتی می کند.

در صورت فرسوده شدن موتور خودرو، احتمال خراب شدن سوپاپ و دیگر اجزا افزایش پیدا می کند. در این حالت، روغن به محفظه احتراق وارد شده که نتیجه آن، بروز مشکل روغن سوزی خودرو می باشد. خروج دود مایل به آبی از اگزوز در هنگام روشن کردن ماشین، حکایت از خرابی واشر درب سوپاپ خودرو دارد.

حتما بخوانید: هر آنچه درباره شمع خودرو باید بدانید

4.فرسوده شدن واشر سرسیلندر علت روغن سوزی ماشین

دیگر علت روغن سوزی ماشین به خرابی واشر سرسیلندر مربوط می شود.

واشر سرسیلندر غالبا از جنس کامپوزیت، گرافیت، مس و فولاد چند لایه تولید می گردد. این قطعه بین سرسیلندر خودرو و بلوک موتور استقرار پیدا می کند. سوپاپ و میل سوپاپ در داخل سرسیلندر خودرو قرار دارند.

هدایت مایعات و روغن به پیشرانه و کنترل فشار بالای آب، از مهم ترین وظایف واشر سرسیلندر تلقی می گردد. روزنه های موجود در این قطعه، امکان جریان داشتن روغن در بین بلوک موتور و سرسیلندر را فراهم می سازد.

در صورت خراب شدن این قطعه آسیب جدی به سرسیلندر وارد می شود. در اثر فرسوده شدن واشر سرسیلندر، روغن اضافی به محفظه احتراق خودرو وارد شده که این اقدامات به روغن سوزی ماشین می انجامد.

5.خراب شدن بلبرینگ ها یا یاتاقان ها

یاتاقان یا بلبرینگ از قطعات کاربردی برای کاهش اصطکاک بین دو قطعه به شمار می رود. این قطعه به صورت دایره شکل بوده که درون آن ساچمه های فلزی وجود دارد. برای روان سازی یاتاقان ها از روغن استفاده می شود.

بلبرینگ ها در کاهش اصطکاک بخش های ثابت و متحرک پیشرانه نقش بسزایی ایفا می نمایند. در سیستم پیشرانه خودرو، روغن موتور و یاتاقان ها، به صورت موازی از اصطکاک قطعات کاسته و مانع از خوردگی و تماس مستقیم آنها با یکدیگر می شوند.

در صورت فرسوده شدن بلبرینگ ها، مشکلات متعددی از جمله روغن سوزی برای خودرو به وجود می آید. مراجعه به تعمیرکاران حرفه ای و باتجربه از راهکارهای موثر برای رفع مشکل روغن سوزی ماشین می باشد.

لازم به ذکر است که استفاده از روغن موتور بی کیفیت و غیر استاندارد، خوردگی بوش سیلندر، اصطکاک بالای گیت سوپاپ، فرسودگی لاستیک گیت و خوردگی کاسه نمد، خراب شدن شیر pvc، سوختن روغن گیربکس و هیدرولیک توسط موتور ، خراب شدن شاتون را می توان دیگر علت روغن سوزی ماشین برشمرد.

حتما بخوانید: مشکلات بوق ماشین و نحوه رفع آنها

علائم روغن سوزی خودرو

علائم و نشانه های روغن سوزی خودرو

روغن سوزی ماشین غالبا با نشانه ها و علائم مختلفی بروز پیدا می کند.

 • استشمام بوی ناخوشایند از سمت پیشرانه خودرو، یکی از علائم روغن سوزی خودرو محسوب می شود. تشخیص روغن سوزی خودرو از روی بو، یک فرآیند حرفه ای بوده که ممکن است هر کسی متوجه این موضوع نشود.
 • کاهش شتاب و قدرت موتور
 • مشاهده چربی در قسمت دهانه اگزوز
 • کاهش مستمر سطح روغن خودرو
 • چرب شدن شمع ها و خارج شدن دود آبی از اگزوز

از شایع ترین علائم روغن سوزی ماشین تلقی می گردند. به محض مشاهده هر کدام از نشانه ها، می بایست در اسرع وقت به تعمیرکاران خودرو مراجعه شود.

حتما بخوانید: علت خنک نکردن کولر ماشین

راهکارهای پیشگیری از روغن سوزی ماشین

برای پی بردن به علت روغن سوزی ماشین اطلاع داشتن از کارکرد بخش ها و قطعات مختلف خودرو، از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. با انجام یک سری راهکارها می توان از بروز بسیاری از مشکلات خودرو از جمله روغن سوزی جلوگیری به عمل آورد.

 • بر این اساس، بررسی و کنترل سطح روغن موتور، از مهم ترین راهکارها در این زمینه محسوب می شود. در صورت مشاهده کاهش سطح روغن، می بایست این مورد را به دقت مورد بررسی قرار داد.
 • همچنین، استفاده از روغن موتورهای باکیفیت و مرغوب، در افزایش طول عمر خودرو و عملکرد مطلوب پیشرانه بسیار تاثیرگذار می باشد. استفاده از روغن سازگار با نوع و مدل خودرو، احتمال روغن سوزی ماشین را به حداقل می رساند.
 • ضمنا، برای شستشوی موتور خودرو هرگز نباید از گازوئیل استفاده نمود. این کار می تواند مشکلات مختلفی را برای خودرو به همراه داشته باشد. استفاده از اسپری های تمیزکننده، از روش های مناسب برای موتورشویی خودرو می باشد.
 • تعویض به موقع فیلتر روغن، از دیگر روش های موثر در جهت جلوگیری از روغن سوزی خودرو قلمداد می گردد. در صورت کثیف شدن فیلتر روغن حتما باید نسبت به تعویض آن اقدام نمود.
 • همچنین، استفاده از مکمل ها و افزودنی های شیمیایی مرغوب و معتبر، در جلوگیری از روغن سوزی خودرو بسیار موثر است.
 • ضمنا، هرگز ترموستات خودرو را باز نکنید. باز کردن ترموستات ضمن برهم زدن تنظیمات دما، می تواند علت روغن سوزی ماشین باشد.

حتما بخوانید: آموزش روش های شستشو انژکتور 

هزینه روغن سوزی ماشین چقدر است؟

هزینه روغن سوزی به عوامل گوناگونی وابسته است. نوع خودرو و علت روغن سوزی ماشین دو فاکتور مهم و تاثیرگذار بر این هزینه می باشد. به طور مثال اگر واشر سرسیلندر باعث روغن سوزی شده باشد این هزینه بسیار بالا خواهد بود. اما اگر نشتی روغن باعث بروز این مشکل در خودرو شود هزینه روغن سوزی خودرو پایین تر خواهد بود.

آیا لازم است روغن سوزی ماشین برطرف شود؟

پیدا کردن منشا روغن سوزی و رفع سریع آن بسیار حائز اهمیت است. اگر روغن سوزی به شدت بالا و سریع صورت می گیرد می تواند نشان دهنده مشکل جدی باشد در حالتی که نشتی توسط مکانیک کار تشخیص داده نشود. در بهترین شرایط اگر خودرو ای که دچار روغن سوزی است را تعمیر نکنید، روغن موتور سریعا تموم شده و این امر علاوه بر افزایش هزینه ها برای تامین روغن خودرو، سبب افزایش اصطکاک موتور خودرو نیز می شود و در صورت مداوم آسیب جدی را به قطعات موتور وارد می کند. بنابراین توصیه می شود برای جلوگیری از هزینه های احتمالی تعمیر و یا تعویض موتور خودرو، در صورت مواجه شدن با روغن سوزی خودرو، سریعا برای رفع آن اقدام کنید.

علائم و نشانه های روغن سوزی خودرو پژو

عوارض روغن سوزی ماشین

روغن سوزی ماشین نشان از درست عمل نکردن موتور خودرو دارد. بنابراین اگر به آن بی توجه باشید، ممکن است آسیب های جدی تری به موتور وارد شود و مجبور به تحمل هزینه های سنگینی شوید. همچنین باعث کاهش راندمان و بازدهی خودروی شما می شود و احتمالا شتاب و سرعت همیشگی را با آن تجربه نکنید. علاوه بر این دود ناشی از روغن سوزی ماشین برای محیط زیست بسیار مضر است. پس در اولین فرصت نسبت به رفع این مشکل اقدام نمایید.

رفع روغن سوزی بدون تعمیر

بدون شک یکی از بدترین اتفاقاتی که هر راننده ای ممکن است تجربه کند، خارج شدن دود آبی ماشین یا همان روغن سوزی ماشین است. این اتفاق دلایل مختلفی میتواند داشته باشد و در صورت مشاهده آن سریعا به یک مکانیک ماهر مراجعه و سعی در رفع آن داشته باشید. اگر به دنبال رفع روغن سوزی بدون تعمیر هستید، باید به شما بگویم که تا حدودی این امر غیر ممکن است. اگرچه مکمل هایی در فضای مجازی تبلیغ میشوند تحت عنوان مکمل های روغن موتور، که شاید تاثیر در راندمان و اثر گذاری روغن موتور داشته باشد، اما هیچوقت درمان روغن سوزی محسوب نمیشود. برای رفع روغن سوزی ماشین نیاز به شناخت عوامل آن داریم:

 • اگر برای رفع روغن سوزی ماشین به مکانیکی مراجعه کرده باشید، اولین چیزی که به ذهن مکانیک خطور می کند، آسیب دیدن رینگ و پیستون است. رینگ پیستون ها وظیفه آب بندی کردن روغن موتور را بر عهده دارند. البته این مهم را بدون باز کردن موتور و با استفاده از دستگاه کمپرس سنج، فشار درون سیلندر را تست نمود.
 • علت بعدی می تواند خرابی گیت سوپاپ ها باشد. نشتی روغن از اطراف این گیت ها به محفظه احتراق، باعث روغن سوزی ماشین میشود.
 • مورد بعدی سوپاپ PCV میباشد. این سوپاپ محفظه تهویه روغن محسوب میشود و اگر معیوب باشد، باعث نشتی روغن به درون سیلندر و نهایتا منجر به روغن سوزی ماشین میشود.
رفع روغن سوزی بدون تعمیر

روغن سوزی پراید

بعد از شناخت دلیل و علت روغن سوزی ماشین، نوبت به تعمیر آن میرسد. حال که تشخیص دادیم مشکل از کجاست، مراحل زیر را برای رفع آن باید طی نمود:

 • اگر اشکال از رینگ و پیستون ها باشد، موتور کاملا باید باز شود، پیستون ها خارج گردد و پس از خارج کردن رینگ های معیوب، رینگ های نو جایگذاری گردد.
 • ممکن است مشکل از واشر سرسیلندرها باشد. در این حالت نیازی به باز کردن کامل موتور نیست و تنها قسمت بالایی موتور کفایت میکند. بعد از تعویض واشرها احتمالا مشکل حل خواهد شد.
 • گاهی اوقات مشکل سیلندرها علت روغن سوزی ماشین است، در این حالت نیز مجبور به باز کردن کامل موتور هستید. البته این در حالتی است که سیلندرها قابل تعویض باشند. گاهی سیلندر و بلوک یکپارچه هستند که در این صورت اگر مجبور به تعویض آن ها باشید، هزینه زیادی متحمل خواهید شد.
 • همانطور که گفته شد، گیت سوپاپ نیز یکی از عوامل روغن سوزی ماشین است. اما برای تعمیر آن کار پیچیده ای در پیش ندارید. این ایراد می تواند از قسمت pcv باشد و تعمیرکار خودرو آن را به راحتی برایتان حل خواهد کرد و نیازی به باز کردن موتور نخواهید داشت.

رفع موقت روغن سوزی برای معاینه فنی

قبل از هر چیز، پیشگیری از اینکه ماشین به روغن سوزی بیفتد از هر کاری بهتر است. حتی اگر این اتفاق هم رخ داد، هر چه سریع تر سعی در رفع آن داشته باشید. اما اگر باز هم فرصت چنین کاری را نداشتید و وقت تمدید معاینه فنی شما فرا رسیده بود، میتوانید از مکمل هایی با عنوان مکمل ضد دود استفاده کنید. هرچند تضمینی برای دود نکردن ماشینتان حین معاینه فنی وجود ندارد.

چگونه بفهمیم ماشین روغن سوزی دارد؟

با شناخت عوامل روغن سوزی ماشین با ما همراه باشید تا بیش از این به موتور ماشین خود آسیب نرسانید. دو راه متداول تشخیص روغن سوزی ماشین، مشاهده دود آبی و کاهش سطح روغن موتور میباشد. لازم به ذکر است که دود سفید یا سیاه ارتباطی با روغن سوزی ماشین ندارد. این دو راه شایع ترین راه های تشخیص است. اما راه های دیگر نیز برای تشخیص روغن سوزی ماشین وجود دارد:

 • چرب بودن شمع خودرو یکی از این نشانه هاست. در صورت مشاهده سریعا شمع ها را تعویض کنید تا از وارد شدن آسیب جدی به قطعات موتور جلوگیری کنید.
 • اگر خودروی شما شتاب و سرعت همیشگی را ندارد، احتمالا دچار روغن سوزی شده است.
 • همچنین از بوی موتور نیز این موضوع قابل تشخیص است. این بو ناشی از سوختن روغن است که فقط توسط مکانیک های حرفه ای قابل تشخیص است.
 • یکی دیگر از راه های ساده تشخیص روغن سوزی ماشین، وجود چربی در انتهای اگزوز میباشد. هنگامی که ماشین خاموش میباشد، دهانه اگزوز را لمس کنید و اگر متوجه چربی شدید، ماشین شما روغن سوزی دارد.
چگونه بفهمیم ماشین روغن سوزی دارد؟

علت وغن سوزی در پژو 206

جمع بندی

در این مطلب به بررسی علت روغن سوزی ماشین و نشانه های بروز آن پرداختیم و شما را با رایج ترین دلایلی که باعث روغن سوزی خودرو می شود آشنا کردیم. علاوه بر این راهکارهایی طلایی برای جلوگیری از روغن سوزی خودرو را بیان نمودیم. اگر خودرو شما نیز دچار روغن سوزی شده است توصیه می کنیم راهکارهایی که در این مطلب به اشاره شد را اجرا نمایید. همچنین در صورت هر گونه سوال، در انتها مطلب دیدگاه خود را ثبت نمایید.
اگر قصد دارید تعمیرات خودرو را به صورت حرفه ای یاد بگیرید و در این زمینه درآمدزایی داشته باشید در دوره های تعمیرات خودرو برق گستران از جمله آموزش تعمیرات ایسیو، آموزش برق خودرو، آموزش مکانیک خودرو ثبت نام کنید.

به اشتراک گذاری
دیـدگاه کاربران

دیـدگاه کاربران

خوشحال میشویم تا ازدیدگاه شما در رابطه با این مقاله آگاه شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه برای “مهم ترین علت روغن سوزی ماشین و راه حل رفع”

 1. پارسا گفت:

  خیلی ممنون از مقاله خوبتون

 2. سهیل گفت:

  ممنون از مطلب جامع و کامل شما